Vybrané slová po Z + diktáty

Slovenský jazyk » Gramatika

Autor: Dievča agile (25)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 03.11.2016
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 227 slov
Počet zobrazení: 12 900
Tlačení: 436
Uložení: 441

Vybrané slová po Z + diktáty

Vybrané slová sú práve také slová v slovenčine domáceho pôvodu, po ktorých sa po obojakých spoluhláskach (b, m, p, r, s, v, z, (f)) píše tvrdé „y“ a nie mäkké „i“.

Vybrané slová po Z

jazyk, nazývať sa, ozývať, prezývať, vyzývať, pozývať, vzývať

Diktáty vybrané slová po Z

Diktát: 
V zime som bol na lyžovačke. Bolo také veľké zimisko, že mi skoro jazyk v ús­tach primrzol. Náš Milan má prezývku Miňo. Minule ho triasla zimnica. Dostal chrípku. Rudko získal z násobilky jednotku. Jeho výskot sa ozýval veľmi ďaleko. Včera vyzýval Mirka na preteky. Ako sa nazýva naše mesto?

Diktát:  
Keď ráno pri okne zívala, ľad sa začal topiť. Evku prezývajú Spachtoš. V posteli býva prikrytá až po nos. Keď začuje vyhrávať muziku, ľahko vyskočí na nohy. Radi si pozýva na návštevu svoje priateľky.
 
Diktát: 
Kompót sme jedli s rizotom. Moja sestrička miluje ryžový nákyp. Rada hryzie 3lko a nechá iba ohryzok. Večeriame bryndzové halušky. Zapíjame ich mliekom. Ovocie v sebe skrýva vitamíny. Je veľmi zdravé.
 
Diktát: 
Nazývajú ho Bežko. Slimák sa ho spýtal na cestu. Ježko však odpovedal veľmi pyšne. Slimáčik sa urazil. Pomaly sa odplazil. Po ceste premýšľal. Pýcha je zlá vlastnosť.
 
Diktát: 
Výr rád chytá myši. Minule mu vypadlo z hniezda vajíčko. Začal silno pískať, tráva začudovane zodvihla pysk. Čo to má byť? Aj ja som si priclonil oči rukou, aby som lepšie videl.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 6.3)

Video: Vybrané slová po Z + diktátyZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Gramatika

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.034