Vybrané slová po L + diktáty

Slovenský jazyk » Gramatika

Autor: Dievča agile (25)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 03.11.2016
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 274 slov
Počet zobrazení: 15 425
Tlačení: 630
Uložení: 570

Vybrané slová po L + diktáty

Vybrané slová sú práve také slová v slovenčine domáceho pôvodu, po ktorých sa po obojakých spoluhláskach (b, m, p, r, s, v, z, (f)) píše tvrdé „y“ a nie mäkké „i“.

Vybrané slová po L

lyko, lysý, lýtko, lyžica, mlyn, plyn, plytký, slýchať, lyže, pomaly, plyš, blýskať sa, vzlykať, lýra, lyrika, lýceum, oplývať, plynúť, splývať, zlyhať

Diktáty vybrané slová po L

Diktát:
Slivky ležia na polici. Raky žijú v plytkom potoku. Lovci chytajú líšku. Maličký zajačik chytro ušiel. Ticho lieči. Motýle lietajú na kvety. Dym sa valil a štípal do očí. Chyť ma!

Diktát: 
Muchy nás štípu. Vlci sa blížia ku dedine. Deti sa chytili za ruky. Pesnička letí medzi deti. Motyka slúži na kopanie. Nikto nás nechytí. Pestujeme burgyňu.

Diktát:   
Otec má lysú hlavu. Pletieme košíky z lyka. Raky žijú v plytkom potoku.
V zošite máme linajky. Rosa sa ligoce. Mlynár melie múku. Po Marienke nebolo
ani chýru, ani slychu.

Diktát: 
Janko ublížil Aničke. Z dosky trčali klince. Deti vzlykajú. Dostali sme nové ly­že. Budeme sa lyžovať. Pri mlyne rastú pekné kvety. Lipa pekne vonia. Olinka dostala na meniny nové lyže.

Diktát:   
V jeseni padajú na zem listy, Deti trhajú maliny. Líška sa pomaly blíži. Stretli sme rodinku slimáčikov. V kuchyni používame lyžičky a nožíky. Deti radi lížu lízanky. Liptov je pekná krajina.

Diktát: 
Aj dub má plod. Je to žaluď. Našla som hríb. Včera ma poštípala včela. Lev má zlomený zub. Spustil sa prudký dážď. Dostala som ťažkú úlohu. Ľubka dala Zuz­ke

Diktát: 
Dážď prudko zalial nízky breh. Med je sladký. Srdce mu zľahka udieralo. Vladko vzal kosu a začal kosbu. Vládcu pochytil prudký hnev. Bolo počuť smutný spev. Dal som mamičke sľub.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 6.5)

Video: Vybrané slová po L + diktátyZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Gramatika

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.036