Navrhnite príklad substitučnej reakcie, redoxnej reakcie, protolytickej reakcie, syntézy a analýzy
Typ práce: Ostatné
Jazyk:
Počet zobrazení: 563
Uložení: 81
Laboratórne cvičenie
Meno:
Trieda: 1.B
Téma: Chemické reakcie
Úloha: Navrhnite (uskutočnite) príklad substitučnej reakcie, redoxnej reakcie, protolytickej reakcie, syntézy a analýzy.
Princíp: Chemická reakcia je premena reaktantov na produkty. Je to dej, pri ktorom spolu reaguje jedna alebo viaceré látky za vzniku jedného alebo viacerých látok.
Chemická rovnica je zápis chemickej reakcie.
V uzavretej sústave sa súčet hmotnosti látok, ktoré vstupujú do reakcie, rovná súčtu hmotností látok, ktoré reakciou vznikajú. alebo celkový počet atómov jednotlivých prvkov v reaktantoch musí byť rovnaký ako celkový počet atómov jednotlivých prvkov v produktoch.
- Celková vonkajšia zmena pri chemickej reakcii:
- Skladné (syntetické, syntézy) reakcie
- rozkladné (analytické) reakcie
- substitučné (vytesňovacie) reakcie
- podvojná zámena (konverzia)
Chemikálie: peroxid vodíka (3%), oxid manganičitý, horčík (práškový), zinok (granulovaný), kyselina chlorovodíková (5%), hydroxid sodný (5%)
Pomôcky: stojan na skúmavky, skúmavky, lyžička, spaľovacia lyžička, plynový kahan
Postup a pozorovanie:
Syntéza Mg + O2 MgO : Horčík naberieme na spaľovaciu lyžičku a vložíme do ohňa(kahana). Po chvíli sa začnú tvoriť iskry, potom
plameň, kt. sa sfarbil do zelena. Daná reakcia je exotermická.
Rozklad látky 2H2O2 2H2O + O2 :Do skúmavky dáme 1 cm peroxidu vodíka, pridáme oxid manganičitý a pozorujeme. Pri pozorovaní sa začne uvoľňovať kyslík čo ma za následok
bublanie, roztok začne tmavnúť a zo skúmavky unikať dym.
Vytesňovacie Zn + 2HCl ZnCl2 + H2 Do skúmavky nalejeme približne 1 cm HCl, pridáme granulovaný zinok a pozorujeme. Vodík sa začal uvoľňovať a to malo za následok pomalé bublanie.
HCl = 15g NaOH= 17g
H2O + NaCl = 32g
Redoxné reakcie 2H2O2 2h2O + O2 Zn + 2HCl ZnCl2 + H2Protolytická HCL + NaOH H2O + NaCl :Vezmem kadičku nalejem do nej HCl a odvážim, potom zoberiem druhú kadičku
a nalejem do nej NaOH a tiež odvážim. Obe kadičky vlejem do jednej a odvážim. Pri reakcii nevznikla žiadna viditeľná reakcia. Platí zákon zachovania hmotnosti.
Záver: Na cvičení sme pozorovali tieto reakcie: syntéza, rozklad látky, vytesňovanie, redoxné reakci a protylitické reakcie. Zistili sme ako sa správaju reaktanty a produkty, čo vznikne reakciou daných látok...