Človek v zápase o národné a sociálne oslobodenie v boji proti fašizmu – Mináč, Bednár, Jašík

Slovenský jazyk » Literatúra

Autor: Chlapec sp-prace (11)
Typ práce: Maturita
Dátum: 06.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 350 slov
Počet zobrazení: 4 578
Tlačení: 435
Uložení: 379
Autori zobrazovali ľudský odpor proti fašizmu. Zobrazovali utrpenie obyčajného ľudu, SNP. Porovnávali a ukazovali život na nemeckej strane odporu, čiže povstania.

Vladimír Mináč – Smrť chodí po horách
Je svedectvo o povstaní. Ján Lotár je partizán bojujúci v horách, jeho brata Petra zajali Nemci do koncentračného tábora, hľadá zmysel života v práci a v kolektíve. Témou je vojna, SNP, život ľudí pred, cez vojnu a po vojne je trilógia Generácia: 1.Dlhý čas čakania – obraz fašizmu, obmedzovanie ľudských slobôd, 2. Živí a mŕtvi, 3. Zvony zvonia na deň

Alfonz Bednár – Sklený vrch
Denníkova forma Emy Klassovej. Jej otec sympatizoval s fašistami, vydal im ženu, Ema odišla do hôr. Stretla sa s Milanom Kališom, pomáha mu roznášať poštu, spriatelia sa, chodia do Tichej doliny. Eva otehotnie, potratí a  stáva sa neplodná. Milan odchádza k partizánom a viac sa nestretnú. Zasnúbila sa so Zoltánom Balom. V Tichej doline stavajú novú chatu, robotník Tretina jej prezradil, že vo vojne zahynul Milan, zavedie ju k hrobu. Vydá sa za Solana, odídu na svadbu. Eva nešťastne zahynie – padne elektrické vedenie. Solan dočítal jej denník, v ktorom sa dozvedel o jej tajomstvách.

Rudolf Jašík – Námestie sv. Alžbety
Román o hospodárskej kríze, vojne, tragickej lásky dvoch nerovných ľudí. Igor chudobný chlapec, katolík, otec zomrel, matka chorá. Priateľ z detstva Žltý Dodo ho zobral do lokálu – život protikladný s jeho životom. Jeho milá Eva je Židovka. Vyšlo nariadenie, že Židia musia nosiť žltú Dávidovu hviezdu. Igor nechcel, aby ju Eva nosila. Igor robil u holiča Flórika, predal holičstvo, stal sa za peniaze udavačom, lebo Židia nechceli nosiť hviezdu. Evin otec a Maxim mali firmu, Igor tam robil. Chcel, aby Evu prekrstil farár, zohnal od Maxa peniaze ale farár odmietol. Chceli ujsť z mesta, nestihli to, v židovskej škole zavreli židov aj Evu. Veliteľ zabil chlapčeka, Eva išla k nemu, zastrelili aj ju. Zomiera s Igorovým menom na perách. Evin otec otrávil seba i celú rodinu, aby ich zachránil pred potupou. Igor zabil železnou tyčou Flórika, chce skočiť do rieky zachráni ho Maguš. Uvedomil si, že nemá zmysel vziať si život tým, by pomohol fašizmu proti ktorému bojoval.
Zdroj: alli
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 6.9)

Diskusia: Človek v zápase o národné a sociálne oslobodenie v boji proti fašizmu – Mináč, Bednár, Jašík

Pridať nový komentár

:: PrihlásenieZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Literatúra

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.017