Vývin modernej prózy – Ballek, Jaroš, Sloboda

Slovenský jazyk » Literatúra

Autor: sp-prace (12)
Typ práce: Maturita
Dátum: 07.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 425 slov
Počet zobrazení: 7 641
Tlačení: 556
Uložení: 539
Ladislav Ballek
Zo severného Slovenska – Púť červená ako ľalia, Biely vrabec, Útek na zelenú lúku.
Južná pošta – zážitky z detstva v pohraničnom južnom Slovensku. Dozrievanie a rast mladého chlapca „prebúdzanie“ sa do sveta dospelých.
Pomocník – prvá kniha o Palánku. Hrdina mäsiar Štefan Riečan prichádza do Palánku z Horniakov, aby tu začal nový život. S mäsiarom mu pridelia aj pomocníka Volenta Lančariča, pochádza zo severu z Balkánu – kšeftár, špekulant, ten spôsobí jeho morálny pád, privedie ho opustiť Palán, kde sa neuchytil a nikdy sa necítil vo svojej koži, neprispôsobil sa novým smerom. Volent svojim špekulatívnym počínaním (čierny obchod, pašovanie, nezákonné podnikane), pre ktoré získa Riečanovie ženu Evu a dcéru mu prinesie zbohatnutie, no i pád a morálny rozpad rodiny Riečanovcov.
Agáty - druhá kniha o Polánku. V románe veľa postáv, cez nich autor zobrazuje spoločenskú situáciu po oslobodení v pohraničnom meste.

Peter Jaroš
Snaží sa zmeniť klasické zásady prózy, odmieta klasickú stavbu dej, postavy, nesnaží sa analyzovať, vysvetľovať vzťahy, len ich konštatovať, nevstupuje do deja. Popoludnie na terase, Zdesenie, Urob mi more – mestské prostredie problémy mladých ľudí.

Román Tisícročná včela – generačný sociálny román. Osudy troch generácii Pichandovcov, roľníkov a serióznych murárov
z liptovskej dediny Hybe. Rozprávanie o životných osudoch oživuje prvkami – groteskami, groteska, fantázia, výmysel, humor, satira. Vyzdvihuje silu slovenského človeka, ktorý zápasí o svoju existenciu, sociálny a ľudský charakter. Román je oslavou práce – pracovitosť, vytrvalosť, životaschopnosť – typická pre včely, pomohla prežiť slovenskému človeku tisícročia plné krívd a utrpenia.
Martin Pichanda jeho žena Ružena ich deti – Samo, Kristína, Valent. Martin bol novátorom, zaujíma sa o včely.
Valent a jeho žena Hermína, je právnik, stal sa pánom. Valent a jeho milenka Hanka čaká dieťa.
Kristína a Matej – šťastné manželstvo, nemajú dieťa. Keď ovdovela žila s Julom Mitronom, ktorý pustil Matildu.
Samo a Mária – zostali doma u rodičov. Samo bol ako otec, rád chodil do jeho včelína, vyslúžil si prezývku včela, vstúpil do soc. demokr. strany. Pokračovaním je román Nemé ucho, hluché oko.

Rudolf Sloboda
Pracoval ako filmový dramaturg, redaktor, scenárista.
Debutoval dielom Narcis, vykreslil autobiografickú postavu Urbana Chromého, vyjadril pocity a postrehy mladej generácie. Román Britva je o živote mladého Daniela, ktorý je v manželstve sklamaný a žiarlivosť má značný vplyv na jeho osobnosť. Román Vernosť zachytáva problematiku manželského života. Rozprávačom románu Rozum je scenárista z Devínskej Novej Vsi, ktorý hľadá svoju identitu. Stratený raj je román z protialkoholickej liečebne. Je autorom básnickej zbierky Večerná otázka vtákovi, tvorby pre deti a mládež Ako som sa stal mudrcom, Hraničný kmeň, divadelné hry Armagedon na Grbe a autobiografia Pokus o autoportrét.
Zdroj: alli
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Literatúra

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.015