Ernest Hemingway (1899 - 1961)

Slovenský jazyk » Literatúra

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 438 slov
Počet zobrazení: 4 749
Tlačení: 484
Uložení: 412
- patril do medzivojnovej literatúry, bol predstaviteľom stratenej generácie => znamená to, že išlo o spisovateľov, ktorí sa priamo zúčastnili v 1. sv. vojne, alebo ktorí zobrazovali dezilúziu ľudí, ktorí sa vrátili z frontu, mali psychické problémy a nevedeli sa prispôsobiť novým životným podmienkam. Pojem stratená generácia prvýkrát použila americká spisovateľka Gertrúda Steinová v Paríži po 1. sv. vojne v literárnom krúžku.

Život
Na front v 1. sv. vojny sa dostal ako americký dobrovoľník, dostal sa do Červeného kríža ako vodič sanitky. Bol vážne zranený granátom a operovaný. Po 2. sv. vojne sa usídlil na Kube. Mal veľmi búrlivý a nezriadený život. Dlhší čas pôsobil v Paríži, v kruhu avantgardných umelcov združených okolo Gertrúdy Steinovej. Spáchal samovraždu a v Hawane má pamätné múzeum.

LIT. TVORBA
- romány: Zbohom zbraniam
Komu zvonia do hrobu
Mať a nemať
- novela: Starec a more

Zbohom zbraniam
- je to protivojnový román, je to lyrický protest proti 1. sv. vojne. Využil v ňom skúsenosti a zážitky z 1. sv. vojny, má teda autobiografické črty.
- Zobrazuje lásku amerického poručíka Frederika Henryho a ošetrovateľky Catherine Berckliovej. Zaľúbenci zistia, že vojna je nezmyselná, a preto dezertujú z talianskeho frontu. Nájdu úkryt vo Švajčiarsku. Catherine bola tehotná, vo Švajčiarsku porodila, ale dieťa sa narodilo mŕtve a ona zomrela tiež. Táto 2-násobná smrť nie je priamym dôsledkom vojny, ale s ňou súvisí tak, že smrť 2 nevinných osôb je rovnako nezmyselná ako je nezmyselné zomieranie vojakov vo vojne. Vzbura Frederika bola individuálna, a preto neúspešná.
- Autor využil jednoduchý, pútavý, hovorový štýl a časté filozofické úvahy.

Komu zvonia do hrobu
- je z obdobia občianskej vojny v Španielsku (1936), kde sa Hemingway zúčastnil ako korešpondent.
- Hl. postava je Robert Jordan, ktorý sa prihlásil do vojny ako dobrovoľník. Je univerzitným profesorom španielčiny. Uvedomuje si nezmyselnosť vojny, zaľúbi sa do Márie, prežíva šťastné obdobie, ale aj napriek tomu sa rozhodne splniť vojenskú úlohu – vyhodiť most do povetria. Pri úlohe zomiera, obetoval svoj život za záchranu vlastnej vojenskej jednotky.
- Román je uvedený mottom: „Človek nie je ostrovom samým pre seba“.

Mať a nemať
- hl. hrdina je Harry Morgan, ktorý začne s protizákonným obchodovaním (nemohol sa uživiť ako majiteľ rybárskej lode). V závere pomáha uniknúť zlodejom pred spravodlivosťou.

Starec a more
- v novele autor vyrozprával niekoľkohodinový zápas starého rybára Santiaga s veľrybou. Santiago je starý rybár, prežíva obdobie neúspechu, a preto sa rozhodne pre veľkolepý lov. Zabíja veľrybu a pokúša sa ju dovliecť k brehu tak, že si ju pripúta k člnu. Veľrybu nedotiahne k brehu, lebo mu ju zožerú žraloky. Prináša iba obrovskú kostru, ktorá je dôkazom toho, že zvíťazil aj na sebou, ale aj nad prírodou.
- Santiago predstavuje človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Literatúra

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.015