Bl. Laura Vicuňa

Ostatné » Osobnosti / Životopisy

Autor: Butterfly
Typ práce: Referát
Dátum: 03.04.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 351 slov
Počet zobrazení: 7 528
Tlačení: 670
Uložení: 520
Bl. Laura Vicuňa (1891-1904)
Sviatok: 22. január

Dievča, ktoré našlo Ježiša a dalo život za obrátenie svojej matky.
Laura sa narodila 5.4. 1891 v hlavnom meste Chile (Santiago de Chile) v ťažkých časoch, ktoré ovplyvnili jej rodinu. Trpeli dôsledkami emigrácie. Otec, José Domingo, politicky prenasledovaný, musel utiecť na juh krajiny. Po jeho smrti rodina ostala v chúlostivej ekonomickej situácii. Matka, Mercedes Pino, pracovala ako dámska krajčírka. V roku 1899 sa rozhodla emigrovať do Argentíny aj so svojimi dcérami, Laurou a Júliou. Malá Laura si uvedomovala, že jej matka žije hriešnym životom s farmárom Manuelom. Laura sa kvôli tomu veľmi trápila.

Počas letných prázdnin v roku 1902, Manuel Mora sa ju pokúsil dvakrát znásilniť. Keďže ho odmietla, prišla o finančnú pomoc na to, aby mohla pokračovať v štúdiu. Sestričky Dcér Panny Márie Pomocnice v Juníne ju prijali bezplatne.

V kolégiu prijala 1. sv. prijímanie a pocítila túžbu navždy slúžiť Bohu. Laura mala iba 10 rokov, ale dokazovala zrelosť vo viere, výnimočnú na svoj vek. Do denníka si napísala: „Bože môj, daj mi život lásky, ponižovania a obety.“ Každý deň sa modlila za uzdravenie duše svojej matky a prosila Boha, aby jej dal dosť síl, aby dokázala opustiť Manuela. Pamätajúc na slová Ježiša: „Nie je väčší dôkaz lásky ako dať život za svojich priateľov“, Laura ponúkla ten svoj: "Môj život za jej." A tak sa obetovala za svoju matku.

Laurine slová boli vypočuté a choroba ju pomaly premáhala. Matka jej pred smrťou sľúbila, že odíde od Manuela Moru a vráti sa k Bohu. Laurine poslanie sa skončilo. Zomrela 22. januára 1904, nemala ešte ani 13 rokov. Hneď na druhý deň pri mŕtvom tele svojej dcéry, dodržala mama Mercedes svoj sľub a zmierila sa s Bohom.

V roku 1988 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavenú. Telesné pozostatky Laury boli 2. marca 1956 prenesené do kaplnky Ústavu Dcér Panny Márie Pomocnice v Bahíe Blanca v Severnej Patagónii.

Na mramorovej tabuli pri jej hrobe je tento nápis:

„Tu odpočíva v Pánovi LAURA VICUŃA,
eucharistický kvet z Junínu de los Andes.
Jej život bol poémou čistoty, obety a synovskej lásky.
Nasledujme ju.“
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Kľúčové slová

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#basen o laure


Odporúčame

Ostatné » Osobnosti / Životopisy

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.035