Sociálna, výchovná a profesijná rehabilitácia

Spoločenské vedy » Pedagogika

Autor: primak
Typ práce: Referát
Dátum: 17.08.2011
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 633 slov
Počet zobrazení: 12 309
Tlačení: 708
Uložení: 730
SOCIÁLNA, VÝCHOVNÁ A PROFESIJNÁ REHABILITÁCIA A RESOCIALIZÁCIA.
 
Sociálna rehabilitácia = (Z.448/2008, • 21) odborná činnosť na podporu samostatnosti, nezávislosti, sebestačnosti FO rozvojom a nácvikom zručností alebo aktivizovaním schopností a posilňovaním návykov pri sebaobsluhe, pri úkonoch starostlivosti o domácnosť a pri základných sociálnych aktivitách (nácvik používania pomôcky, nácvik prác v domácnosti, nácvik priestorovej orientácie a samostatného pohybu, náuka písania a čítania Braillovho písma a sociálnej komunikácie)
Je to metóda zameraná na opätovné nadviazanie a získanie nových vzťahov a kontaktov, obnovu fyzickej a pracovnej výkonnosti; bez potreby zmeny začleňujeme klienta späť do spoločnosti – klienta SOCIALIZUJEME.
Mimo aktívne spoločenské dianie sa ocitli napr. z dôvodu zdravotného postihnutia, nepriaznivej zmeny sociálnej situácie, nariadeného inštitucionálneho pobytu...

Sociálna rehabilitácia sa zameriava najmä na oblasti ako: samostatnosť, nezávislosť od pomoci iných, dorozumievanie sa, spoločenské vystupovanie, rodinný život...

Cieľom: je odstránenie a zamedzenie sociálnej izolácie.
K základným princípom sociálnej rehabilitácie patrí:
  1. orientácia na potreby klienta,
  2. orientácia na klienta ako individualitu,
  3. orientácia na suverenitu klienta a podporovanie jeho kompetencií
  4. orientácia na image sociálneho klienta

Z hľadiska časovej organizácie delíme sociálnu rehabilitačnú činnosť:
1. preventívna – predchádzanie vzniku chýb alebo porúch – ozdravovacie pobyty, preventívna práca 
s mládežou, zdravý životný štýl...
2. aktuálna – nastupuje bezprostredne po vzniku problémovej situácie s cieľom odstrániť, alebo 
   zmierniť dopad na klienta; podľa dĺžky trvania môže byť krátkodobá (dni) alebo dlhodobá (roky)
3. následná – súbor služieb nadväzujúci na aktuálnu rehab. činnosť; u niektorých klientov prerastá do  celoživotnej starostlivosti
- obnova fyzickej výkonnosti na dosiahnutie primeraného začlenenia do spoločnosti za účelom uplatnenia na trhu práce
- cieľom sociálnej rehabilitácie je zmiernenie obmedzení a znižovanie závislostí jednotlivca od pomoci iných a primerane zaradiť občana do spoločnosti

Rehabilitačná činnosť
a) Výchovná rehabilitácia: odborná činnosť, zameraná na socializáciu jednotlivca prostredníctvom    pozitívnych a výchovných vzdelanostných zmien.
  Formy: špeciálna edukácia, stimulácia, korekcie, reedukácia, kompenzácia.
 
Výchovná rehabilitácia = využíva sa hlavne pri práci s občanmi, ktorí majú poruchy zmyslových orgánov; niekedy sa môžeme stretnúť aj s označením pedagogická rehabilitácia; zameriava sa na oblasť výchovy, vzdelávania a prípravy na život klienta, na rozvoj jeho sebestačnosti, schopnosti a nadania – nutnosť individuálneho prístupu, individuálne vzdelávacie plány klientov
 
b) Profesijná rehabilitácia: cielené opatrenia reintegráciu na trhu práce s rešpektovaním individuálnych   profesijných potrieb, možností a zručností jedinca.
Formy: podporované zamestnanie, poradenstvo pri hľadaní zamestnania, hľadanie zamestnania,   výcviky, tréningy, rozvoj osobných schopností a zručností
 
Profesijná rehabilitácia = pracovná = dlhodobý proces práce s občanmi, ktorí prekonali úrazy resp. iné vážne ochorenia s cieľom prinavrátenia sa do pôvodného pracovného procesu, resp. na nové pracovné miesto na trhu práce – najmä formou ergoterapie, podporovaného zamestnávania... zameriava sa na profesijnú prípravu, prieskum príležitostí na trhu práce, kariérové poradenstvo, precvičovanie pracovných zručností, nácvik nových pracovných zručností, rekvalifikácia (zmena doterajšej kvalifikácie)
Z. 461/2003 o sociálnom poistení: „Pracovná rehabilitácia je výcvik potrebný na získanie pracovnej schopnosti na výkon doterajšej činnosti poškodeného alebo inej vhodnej činnosti poškodeného. Iná vhodná činnosť poškodeného je činnosť zamestnanca alebo FO zodpovedajúca zdravotnej spôsobilosti na prácu s prihliadnutím na vek, pracovné schopnosti a na kvalifikáciu.“
Zabezpečuje ju Sociálna poisťovňa u zamestnávateľa, v zdravotníckom zariadení alebo inom odbornom zariadení na poskytovanie pracovnej rehabilitácie. Náklady s tým spojené uhrádza Sociálna poisťovňa (aj výdavky na stravovanie, ubytovanie a cestovné), po dobu 6 mesiacov, najviac 12 mesiacov.
Z. 461/2003 • 96: nárok na rehabilitačné – za dni rehabilitácie = 80% denného vymer. základu klienta
 
Resocializačná činnosť
Resocializácia = sociálne výchovné pôsobenie na zmenu chovania klienta s cieľom opätovného začlenenia jedinca do spoločnosti.
Je to súbor postupov zameraných na zmiernenie, prekonanie a zabránenie opakovania dlhodobo pretrvávajúcej sociálnej núdze s cieľom zapojiť jedinca do života v prirodzenom prostredí. Cieľom je odstraňovanie dlhodobo pretrvávajúcich životných situácií, je to proces readaptácie na postupne sa meniace životné podmienky. Klienta RESOCIALIZUJEME.

Cieľom je: znovuobnovenie aktívnej adaptácie človeka na spoločenský systém.
Zmeny hodnotovej orientácie, akceptovanie spoločenských noriem a pravidiel, prijímanie nových vzorov správania, akceptovanie pozitívnych autorít, osvojenie si nových sociálnych rolí, zvyšovanie tolerancie a nezávislostí.

Cieľovou skupinou sú najmä občania drogovo závislí, prepustení z väzby, spoločensky izolovaní...

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Spoločenské vedy » Pedagogika

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.029 s.
Zavrieť reklamu