Spolužitie generácií - rodina, príbuzenské vzťahy

Spoločenské vedy » Psychológia

Autor: maturantkaa
Typ práce: Referát
Dátum: 27.03.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 584 slov
Počet zobrazení: 11 892
Tlačení: 798
Uložení: 757
Manželstvo a rodina
Láska, manželstvo a deti sú základnými prioritami ľudského života. Možno povedať, že tieto tri významné kategórie tvoria pre drvivú väčšinu ľudí hlavný zmysel života. V nich vidia naplnenie a poslanie svojho bytia a aj jeho pokračovania. Už malé deti sa hrávajú na otecka a na mamičku, dospievajúci mladí ľudia spájajú svoje plány do budúcnosti práve so založením rodiny. V tomto veku vznikajú prvé viac či menej šťastné lásky, na ktoré sa nikdy nezabúda - prvý dotyk ruky, prvé pohladenie a prvý bozk. Je to vlastne podvedomé hľadanie partnera opačného pohlavia, ktorý by mal spĺňať predstavy o budúcom manželovi či manželke. Niekedy skutočne tieto prvé študentské lásky nájdu svoje naplnenie a vznikajú celkom šťastné a vyrovnané manželstvá. Iní zasa musia prejsť ďalšími priateľstvami, kým nenájdu takého partnera, ktorý im najviac vyhovuje. Menej ľudí sa rozhodne ísť cestou života osamote. Neexistuje žiadny recept, žiadny návod ani rada, ako spoznať, ktorý alebo ktorá je tá pravá, s kým sa dá prežiť 20, 30 rokov v manželskom zväzku. Všetko je veľmi individuálne, závisí to od povahových čŕt človeka, jeho schopnosti prispôsobovať sa, obetovať sa a mať nekonečnú trpezlivosť pri prekonávanía riešení všetkých problémov, ktoré so sebou prináša život v rodine.

Zaujímavým trendom súčasnej modernej doby, ktorý je istým odklonom od zaužívaných tradícií v našej krajine, je túžba niektorých žien staťsa matkou, ale nevydať sa alebo žiť v spoločnej domácnosti bez sobáša, akosi "na skúšku, a potom sa uvidí". Je to určite otázka toho, čo chcem v živote dosiahnuť a v akom poradí. Určite, že človek nežije iba preto, aby zachovával ľudský rod, dôležitá je i práca, pre niektorých ľudí kariéra. A v tejto polohe sa problém založenia rodiny stáva dilemou hlavne pre mladé ženy. Čo z toho sa dostane na prvé miesto? Ako to zariadiť, aby bola i kariéra, i dobre fungujúca rodina, v ktorej nesmú chýbať deti?
Rozmýšľali ste už nad týmito otázkami?

Ste vlastne dospelí alebo skoro dospelí ľudia, ktorí po skončení stredoškolského štúdia odídu do "ozajstného života". Čoskoro zistíte, že problémy s učením, školské povinnosti, písomky a prísni učitelia boli to najkrajšie a najjednoduchšie vo vašom živote. To, čo vás čaká, aj keď to nepočúvate radi, je oveľa ťažšie. Váš ďalší život, ak chcete byť aspoň trochu spokojní, bude od vás vyžadovať veľa múdrosti, rozhodnosti, trpezlivosti, bojovnosti, pevnej vôle a zodpovednosti. Aj keď sa vám dneszdá, že všetko, čo sa od vás vyžaduje, je zbytočné a otravuje vás to,v živote sa vám mnoho z toho môže zísť a uľahčiť vám život.Spýtali ste sa niekedy sami seba, či ste pripravení začať život dospelých a zodpovedných l'udí?

Spolužitie v rodine:

Spolužitie bez manželstva
Nezosobášené dvojice nemajú právnu povinnosť starať sa o partnera a navzájom sa finančne podporovať. Ak majú spolu deti, obaja majú všetky rodičovské práva a povinnosti voči nim. Slabšie právne postavenie nezosobášených partnerov v porovnaní s manželm.Í sa prejavuje napr. pri dedení po zosnulom partnerovi, pri riešení bytovej situácie partnerov po rozchode a, pod.

Partnerstvo
V súčasnosti začína byť aj v našej spoločnosti táto forma spolužitia čoraz častejšia. Hovorí sa jej partnerstvo a vzniká súhlasným vyhlásením oboch ľudí vstupujúcich do partnerstva. Nie je ani zďaleka taká právne zaväzujúca ako manželstvo a neurčuje partnerom povinnosť starať sa jeden o druhého. Partnerstvo sa.ďá kedykoľvek zrušiť vyhlásením bidvoch zúčastnených o ich rozhodnutí.

Manželstvo
Manželstvo sa uzatvára súhlasným vyhlásením muža a ženy pred štátnym alebo cirkevným orgánom, že spolu vstupujú. do manželstva, a to verejne a slávnostným spôsobom v prítomnosti dvoch svedkov. Uzavretie manželstva medzi osobami toho istého pohl.avia zákon nepripúšťa. Občania, ktorí chcú uzavrieť manželstvo, musia záväzne vyhlásiť.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Diskusia: Spolužitie generácií - rodina, príbuzenské vzťahy

Pridať nový komentár Celá diskusia (1) »


Odporúčame

Spoločenské vedy » Psychológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.051