Životný štýl a problémy mladých ľudí

Spoločenské vedy » Psychológia

Autor: maturantkaa
Typ práce: Referát
Dátum: 27.03.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 351 slov
Počet zobrazení: 26 347
Tlačení: 1 316
Uložení: 1 120
Medzi generáciami najväčším rozdielom je to, že majú odlišné názory. Starší hodnotia život, sú opatrnejší, predvídaví, majú skúsenosti. Mladí majú presne opačné vlastnosti. Túžia po napätí, nových zážitkov. Chcú žiť inak ako ich rodičia. Sú agresívnejší a sebavedomejší. Keby nebola rozdiel medzi generáciami ľudstvo sa oveľa pomalšie by vyvíjalo. Túžba mladých po zmene, riskovaní uspukuje aj napríklad bungee jumping, jeden druh športu. Tento šport najprv vykonávali domorodci v džungli Novej Guiney.

Bungee jumping znamená skok z vysokej veži s lanom. V civilizačnom svete najprv vykonávali bohatí a unudení ľudia v dnešnom dobe to stal skúškou mužnosti, nervov a odvahy. Veľmi populárnym umením medzi mladých je tzv. grafity. Do Európy dostala z Ameriky. Grafity sú vlastne vtipné, niekedy vulgárne poznámky, politické vtipy často s fašistickými a rasistickými prvkami. Kresby urobia väčšina 15 – 18 rokov, tí mladí len urobia na tých miestach, kde je zakázané, napätie, kde je nebezpečenstvo. Medzi generačnými konfliktmi je aj obliekanie. Už niekoľko desaťročie vládnu svetu džínsy. Nie iba nohavice, ale aj sukne vesty, krátke saká. Najčastejšie majú modrú farbu, ale môže byť aj v inom farbe. Prvých džínsov šil Lew Straus v roku 1850 v Ameriky. Z modrého platná chcel šiť stanov, ale muži, ktoré pracovali v bani potrebovali pevné a odolné nohavice. Z modrého platná sa vyrobilo rifle.

V roku 1935 sa začali objavovať na módnych prehliadkach. Drogy sa už stali súčasťou nášho života. Drogová závislosť, toxikománia, narkománia znamená túžba po jedovatej látke, ktorá vyvoláva na istý čas príjemné pocity. Tieto látky  poznali už dávno ľudia, ale používali len na liečenie. Tragické je to, že čoraz väčšia vrstva obyvateľstva už používala (vychutnávala). Veľmi rýchlo rozšíril aj nový typ drogu tzv. „sniffing“ – čo znamená čuchanie prchavých látok. Drogy delíme podľa nebezpečností. Na tvrdé drogy, medzi ktoré patria: ópium, hašiš, kokaín, heroín, a na mäkké drogy: nikotín, alkohol, tabletky proti bolestiam, kofeín, alkohol. Veľmi jednoduchý odpoveď je na to, prečo skúsi tak veľa percent mladých ľudí, lebo veľa počuť v médií o tom, nátlak kamarátov, túžba po novom, únik z nudy. Dlhodobé užívanie akýchkoľvek drogu vedie k chronickej (trvalej) otrave, z ktorého veľmi tvrdo možno niekoho vyliečiť.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Spoločenské vedy » Psychológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.012