Ako sa lienka Rosita vydala za myšiaka Péreza

Slovenský jazyk » Rozprávky

Autor: mamicka
Typ práce: Ostatné
Dátum: 05.12.2014
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 531 slov
Počet zobrazení: 1 610
Tlačení: 107
Uložení: 123
Ako sa lienka Rosita vydala za myšiaka Péreza (Rozprávka)

V zelenej záhrade pri meste Granade žila raz lienka Rosita. Jedného rána, keď zametala pred svojou chalúpkou z lístia, našla na chodníku strieborný peniaz. Veľmi sa mu potešila.

- Čo s tým peniazom urobím? - rozmýšľala. - Čo si zaň len kúpim? Vrecko lieskových orieškov? Nie, nie. Kým by som ich rozlúskala, všetky zuby by sa mi pokazili! A čo gaštany? Alebo mandle? Malinové cukríky? Nie, nie, nie! Nechcem nijaké maškrty. Radšej si kúpim červené šaty s bielymi bodkami a stužku do vlasov, aby som bola pekná.

Na druhý deň išla lienka Rosita do obchodu, kúpila si červené bodkované šaty a stužku do vlasov. Doma sa vyobliekala a vyklonila sa z balkóna na najvyššom liste svojej chalúpky, aby ju videli všetci, čo pôjdu po ulici.

Zakrátko prechádzal popri chalúpke kŕdeľ oviec. Jeden baranček sa pristavil pod balkónom a zavolal na vyparádenú lienku:Vydaj sa za mňa, panna lienka,

bola by z teba šumná žienka!Lienka Rosita sa na barančeka usmiala: - Nedbám. Ale najprv mi povedz, ako budeš naše deti uspávať.

A baranček zabľačal:Bé a bé, bé a bé,

spite, deti pochabé!Lienka Rosita pokrútila smutne hlavou:

- Nevezmem si ťa, baranček, lebo deti by sa ťa báli.

O nejaký čas dupotal popri chalúpke rohatý býk. Keď zazrel vyparádenú lienku, pristavil sa pod balkónom a prihovoril sa jej:Vydaj sa za mňa, panna lienka,

bola by z teba šumná žienka.Lienka Rosita sa na býka usmiala: - Nedbám. Ale najprv mi povedz, ako budeš naše deti uspávať.

A býk zabučal:Bú a bú, bú a bú,

veď ste nám len na hanbu!Lienka Rosita pokrútila smutne hlavou: - Nevezmem si ťa, býk, lebo by si deti od zlosti podlávil!Onedlho sa pri chalúpke pristavil pes. Aj jemu padla do oka vyparádená lienka, nuž jej zavolal:Vydaj sa za mňa, panna lienka,

bola by z teba šumná žienka.Lienka Rosita sa na psa usmiala: - Nedbám. Ale najprv mi povedz, ako budeš naše deti uspávať.

A pes zavrčal:Vŕr a hav, vŕr a hav,

poriadok si s deťmi sprav!Lienka Rosita pokrútila smutne hlavou: - Nevezmem si ťa, pes, lebo by si deti pohrýzol!Predpoludním sa okolo balkóna obšmietal kocúr. Občas pozrel na parádnicu, vyklonenú z balkóna, a napokon jej zavolal:Vydaj sa za mňa, panna lienka,

bola by z teba šumná žienka.Lienka Rosita sa na kocúra usmiala: - Nedbám. Ale najprv mi povedz, ako budeš naše deti uspávať.
A kocúr zamňaučal:Miau a miau, miau a miau,

načo nám je toľko hláv?Lienka Rosita pokrútila smutne hlavou: - Nevezmem si ťa, kocúr, naše deti by si poškriabal!

Na samé poludnie šiel po chodníku myšiak Pérez. Nespustil oči z lienky v šatách s červenými bodkami, a keď bol pod balkónom, prihovoril sa jej:Vydaj sa za mňa, panna lienka,

bola by z teba šumná žienka.Lienka Rosita sa na myšiaka Péreza usmiala: - Nedbám. Ale najprv mi povedz, ako budeš naše deti uspávať.

A myšiak Pérez tichučko zapišťal:Pi a pi, pi a pi,

všetko v dome sladko spí.Lienka Rosita mu odpovedala:

- Vezmem si ťa, myšiak Pérez, lebo vieš pekne uspávať deti. Od takej uspávanky istotne všetky spokojne zaspia.

Tak sa lienka Rosita vydala za myšiaka Péreza a žili spolu dlho a šťastlivo v chalúpke z lístia.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Kľúčové slová

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#príbeh o myšiakovi #Lienka #Lienka rosita


Odporúčame

Slovenský jazyk » Rozprávky

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.028