Piatok, 26. mája 2017, meninyDušan, zajtra Iveta
Dnes prezretých 29071 študentských prácOnline: 2444 mladých ľudí

:: Prihlásenie

Odporúčame

:: Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

Úvaha o jeseni neskorej

Autor: Dievča kajka (22)
Typ práce: Referát
Dátum: 22.12.2014
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 232 slov
Počet zobrazení: 1881
Tlačení: 120
Uložení: 113
Úvaha o jeseni neskorej
Toto je jeseň môjho života. Nie, dôchodca nie som. Ide iba o jeseň, ktorá sa v mojom doterajšom krátkom(dúfam, že ešte dlhom) živote opakuje a opakovať bude so železnou pravidelnosťou. Matička príroda to tak skvele zariadila. Jeden a ten istý cyklus. Kol dokola. Nezadržateľne. Neovplyvniteľne. Ako tie listy a gaštany, ktoré ti s istotou padajú na hlavu.

Pre niekoho možno divný, neidealistický, nezvyčajný pohľad na toto obdobie. Básnik nie som, romanticky, idilicky, kvetnato opisovať neviem. Sotva vidím na krásne zožltnuté a rôznymi farbami hrajúce listy, na konáre, ktoré s nevôľov púšťajú svoje deti na zem, do prašných ciest, kde ich ušľapú kroky ľudské.

Prejdime ku mne. Jeseň je v podstate pekná, vrámci možností. Kým nezačne pršať a osamelý nevidomý pútnik perfektne nezmokne na ceste do/zo školy. Nenosím ani kapucu, ani dáždnik. Zo zásady. Bránilo by to mojej orientácii. V elektrickom stĺpe, alebo zrazený nahnevaným kamionistom byť zrovna nechcem. Toto je daň. Voda jesenná, stekajúca po mojich všetkých veciach. Ups, nové učivo. Dopíšem neskôr.

Celé to začína cestou do školy. Keď neprší, chvalabohu, chodníky sú suché. Ak nebodaj áno, počuť ako sa po ceste šinú autá, kamióny, autobusy s mokrými kolesami. Po škole je to očakávanie dažďa, aby som sa mohol uvelebiť k nejakej peknej, alebo napínavej knihe. Ak prší celý víkend, tak je skvelý spánok zaručený. Ten pravidelný klepot dažďových kvapiek o odkvap má neuveriteľnú moc. Klep. Klep. Klep.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 9)
  Podobné práce Typ práce Rozsah Hodnotenie
Slovenčina Divadlo Jeseň (Umelecký opis) Referát 797 slov 7.4
Slovenčina Jeseň (Umelecký opis) Referát 306 slov 6.9
Slovenčina Protiklady jesene (Umelecký opis) Referát 291 slov 9
Slovenčina Chvála jesene (Umelecký opis) Referát 964 slov 7
Slovenčina Jesenná nálada (Opis) Referát 234 slov 5
0.013