Pondelok, 27. februára 2017, meninyAlexander, zajtra Zlatica
Dnes prezretých 50655 študentských prácOnline: 3854 mladých ľudí

:: Prihlásenie

Odporúčame

:: Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

Priateľstvo (Úvaha)

Autor: Dievča veronika123 (21)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 10.12.2015
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 375 slov
Počet zobrazení: 1302
Tlačení: 41
Uložení: 40

Priateľstvo (Úvaha)

Každý z nás, či už dieťa alebo dospelý, si vo svojom okolí vytvára rôzne priateľstvá, ktoré nepochybne zohrávajú v ich živote dôležitú úlohu. Čo to priateľstvo vlastne je, keď je pre človeka také dôležité?

Sila priateľstva už odpradávna stála za zakladaním celoživotných vzťahov, silných rodinných pút a rôznorodých spolkov so spoločnými ideami. Priateľstvo je jedinečnou formou medziľudských vzťahov. Pre každého znamená čosi iné. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že sa jedná o vzťah, ktorý znamená pre ľudí to, keď môžu druhému povedať všetko, keď majú k sebe dôveru. Príjemný je pre človeka určite pocit, keď potrebuje pomoc a vie, že pri ňom stojí niekto, komu môže dôverovať a na koho sa môže vždy obrátiť. Vzniká postupne a takto časom „utkaná sieť" napomáha ľuďom spoznávať vlastnú identitu, odlišnosť názorov i pestrosť prežívajúcich momentov. Pri utváraní priateľstiev väčšinou nezohráva úlohu ani vek, povolanie či vzdelanie. Ide o to, aby sa stretli ľudia, ktorí si rozumejú a sú na podobných" vlnových frekvenciách", ľudia s podobnými záujmami či životnými príbehmi. Každý z nás potrebuje priateľov. Človek je predsa tvor prirodzene spoločenský a potrebuje mať okolo seba ľudí, ktorí ho majú radi, rozumejú mu a podporujú ho.

Tak ako priateľstvo postupne vzniká, tak sa aj vyvíja. V prípade dospievajúcich zohráva azda najdôležitejšiu úlohu. Mladí ľudia sa radia, hľadajú uznanie, pýtajú sa na mienku, rozprávajú o veciach, ktoré ich zaujímajú. S priateľmi konfrontujú svoje názory, snažia sa orientovať v spoločnosti, vytvárajú si svoj vlastný hodnotový systém. Pred priateľmi sa nehanbia, zriedka ich pred nimi niečo zarazí. Preto sa s nimi dokážu otvorenejšie porozprávať ako s dospelými, ktorí sú náchylní hneď poúčať alebo kritizovať. Ukazuje sa, že s pribúdajúcim vekom nadobúda priateľstvo pre ľudí čoraz väčší význam. Priateľstvo je zväzkom, ktorí ľudia hodnotia pre hlbšie príčiny ako iba možnosť kontaktu. Tak či onak, jedná sa o vzťah, ktorý čímsi špeciálnym napĺňa naše životy. Starajme sa preto o naše priateľstvá, aby sme si aj s odstupom času keď sme sa nevideli „sto rokov" mohli povedať, že sme si rovnako blízki a môžeme pokračovať tam, kde sme pred rokmi prestali. A to je práve to krásne, čo robí ľudí priateľmi!

Aj keď si to mnoho krát nepriznáte tak priateľov potrebujete. Keď ich dlhšiu dobu nemáte začnú vám chýbať a vy ste z toho všetkého smutný.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 8)
  Podobné práce Typ práce Rozsah Hodnotenie
Slovenčina Priateľstvo (Úvaha) Referát 485 slov 7.4
Slovenčina Bez dôvery niet priateľstva (Úvaha) Referát 264 slov 4.3

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#úvaha o priateľstve #úvaha priateľstvo #Priateľstvo #úvaha #o priatelstve
0.042