Nástrahy života (Úvaha)

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: kajka (25)
Typ práce: Referát
Dátum: 11.04.2016
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 644 slov
Počet zobrazení: 5 340
Tlačení: 316
Uložení: 275

Nástrahy života (Úvaha)

Mladí ľudia, tínedžeri, pubertiaci. Nevyčerpateľná téma dnešnej spoločnosti. Sú to ľudia, ktorí bojujú deň čo deň o miesto na tomto svete i o to, aby sa vyhli všetkým nástrahám, ktoré im doba ponúka. Snažia sa prežiť ubiehajúce dni naplno, chcú dosahovať najlepšie výsledky, potrebujú cítiť podporu dospelých, túžia po tom, aby sa im splnili aj tie najtajnejšie túžby a sny, kvôli ktorým prebdeli veľa nocí.

Myslenie a konanie mladých ľudí ovplyvňuje rodina a kamaráti. Rodinu si nikto nevyberie.
Do akej sme sa narodili a do akej si nás rodičia vyvolili, v takej žijeme. Rodičia dúfajú, že z nás vychovajú dobrých ľudí. Nájdu sa ale rodičia, ktorí svojím deťom nedláždia schody k dokonalosti, ale šliapu im po ich snoch a život im nijako neuľahčia.

Aj kamaráti zohrávajú dôležitú úlohu v živote mladých.
Na rozdiel od rodičov si ich môžeme vyberať a je len na nás, koho budeme považovať za svojho kamaráta alebo kamarátku. S nimi sa nám životom kráča ľahšie a problémy sa zdajú zanedbateľnými.

Častokrát sa stane, že tínedžer podľahne pokušeniam. Jeho cesta sa začína od nezávislosti k závislosti. Po droge a omamných látkach siaha čoraz viac ľudí. Chcú sa odtrhnúť a cítiť sa nezávislými. Všetko sa začína nevinne. Najprv len nočné posedávanie v bare s pivom pri ústach a s cigaretou v ruke. Takýto skľúčený, smutný, znudený a životom odvrhnutý tvor sa stáva ľahkou korisťou pre „vykupiteľov“, ktorí sa zjavia v tej správnej chvíli. Začnú rečami typu : Viem, ako ti je. Aj ja som to zažil, ale mám pre teba niečo, čo ti určite pomôže. Na všetko zabudneš a problémy sa časom vytratia.

Dílerov je možné sledovať najmä vo väčších mestách, keď sa po večeroch túlajú s partiou a usilovne hľadajú spoločne nové obete, ktoré podľahnú ich lákadlám a ktoré sa chytia do ich siete bezcenných prísľubov o bezstarostnom živote. Je len na rozhodnutí ľudí, či príjmu alebo odmietnu.

Je mnoho mladých, čo si s týmito ponukami vedia poradiť, ale sú aj takí, ktorých k prijatiu ponuky donútia problémy. Problémy rôzneho charakteru a veľkosti. Možno si poviete, veď všetko sa dá zvládnuť, ale nie vždy je to tak.

Veď ako sa máme pozerať na to, ako sa nám rúca rodina, choroba si vyhliadla niekoho z našich blízkych, máme pocit, že láska neexistuje, šťastie sa nám obrátilo chrbtom, kamaráti už o našu spoločnosť nestoja alebo si len jednoducho myslíme, že sme tu sami a náš život stratil zmysel? Práve vtedy hľadáme niečo, po čom zabudneme a aspoň na chvíľu unikneme z krutej reality.

Spadnúť do pekla, klesnúť až na dno, prísť o všetko a cítiť, že nemáte dosť síl na to, aby ste vstali a odolali ďalšej dávke, musí byť naozaj ubíjajúci pocit.

Tí, čo niečo také nikdy nezažili, si často ani nevedia predstaviť, čo každodenne prežívajú ľudia – narkomani.

Určite sa tento pocit nedá s ničím porovnať, ale na prirovnanie môže postačiť aj tento príklad: Keby ste sa ocitli na púšti a míňali by sa vám zásoby pitnej vody, nemali by ste pocit, že ak do niekoľkých minút nenájdete malú oázu, tak zomriete? Alebo ak ste padli do hlbokej rokliny, nikde na blízku nebol nik a vy ste len sledovali vtáky v povetrí, nezatúžili ste aj vy po slobode?

Tak niečo podobné a iste aj horšie sa s narkomanmi deje, keď potrebujú ďalšiu dávku. Tak, ako človek na púšti, ktorý prahne za vodou alebo človek, ktorý túži po slobode, tak narkoman túži opäť uniknúť z reality do „svojho sveta“. Do sveta bez problémov, tam, kde sa necíti taký osamelý a bezcenný.

Narkomanov sú plné ulice, kluby a bary. Stretávajú sa v malých, tmavých uličkách mestských štvrtí. kde sa nadopujú pre ich život potrebnou „potravou“.

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako pomôcť ľuďom zachyteným v sietí posplietaných sľubov, klamstiev a závislosti? Ako ich neporovnávať a neodsudzovať? Ako ich neodsúvať na okraj ľudskej spoločnosti? A vôbec, môžu zato, že sa stali závislými?
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.019