Kultúrne dedičstvo Európy (Úvaha)

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: stassky (19)
Typ práce: Referát
Dátum: 19.02.2018
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 306 slov
Počet zobrazení: 1 747
Tlačení: 76
Uložení: 73

Kultúrne dedičstvo Európy (Úvaha)

Aké je kultúrne dedičstvo Európy? Niektorým ľuďom to možno príde ako veľmi jednouchá otázka. Neskutočné množstvo nádhernej architektúry, zvykov, kulinárskeho či maliarskeho umenia, bohaté tradície, hudba, oblečenie a mnoho iných vecí, ktoré nám zanechali naši európski predkovia sa na prvý pohľad zdá ako očividná odpoveď, nádherný odkaz a dedičstvo Európanov. 

No pozrime sa na to z inej stránky. Zemiaková baba, celkom typické ľudové slovenské či možno aj slovanské jedlo. Odkiaľ však pochádzajú zemiaky, z ktorých sa robí? Predsa z Južnej Ameriky, kam sa Európania dostali, začali ju s radosťou kolonizovať a meniť život pôvodným obyvateľom, utláčať ich. Odkiaľ pochádzajú rôzne koreniny, hodváb, čaj? Všetko veci, ktoré ovplyvňovali vývoj európskej kultúry. Ktoré do nej istými spôsobmi spadajú. Žiadne z týchto vecí však nepochádzajú zo samotnej Európy. Európania sa roztrúsili po celom svete a so sebou prinášali aj strach, utláčanie, otroctvo. 

Ešte v minulom storočí mali veľké európske mocnosti kolónie napríklad v Afrike. Zatiaľ, čo všetky nádherné renesančné maľby, antické budovy či romantické skladby sú súčasťou našej kultúry, prečo sa tak často prehliada táto temnejšie, no rovnako pravdivá časť? Európa – civilizovaný kontinent plný kultúry, umenia, tradícií, histórie. Kontinent s bohatým dedičstvom. Je tomu však naozaj tak alebo sa Európa len roky priživovala a profitovala z utrpenia iných ľudí, ničila národy a utláčala ich? 

Stačí sa pozrieť len tak ďaleko ako do minulého storočia, ako do Afriky, Ameriky, na pôvodných Indiánov a odpoveď vyzerá naraz celkom jasná. Nepopieram, že Európa nie je plná kultúry, umenia. Že nebola napríklad kolískou renesancie, no niekedy sa treba pozrieť pod povrch vecí a zamyslieť sa či je úspech Európy zásluhou našej šikovnosti alebo výsledkom kolonizácie a utrpenia iných ľudí. Ak to budeme navždy ignorovať, nemôžeme zmeniť fakt, že aj toto je veľkou súčasťou nášho takzvaného kultúrneho dedičstva.

Sarah Novanská

Táto práca je prihlásená do súťaže Junior Internet v kategórii JuniorTEXT.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.023