Prázdniny so sliepkami (Rozprávanie)

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: Dievča ivka47
Typ práce: Referát
Dátum: 29.11.2018
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 337 slov
Počet zobrazení: 1 616
Tlačení: 38
Uložení: 34

Prázdniny so sliepkami (Rozprávanie)

Stalo sa to v lete. Mohol som mať tak desať rokov. Starý otec vzal mňa a môjho staršieho brata Milana na dedinu. Vystúpili sme z autobusu na zaprášenej ceste, okolo ktorej stálo zopár stromčekov. Čoskoro sme zistili, že väčšinu obyvateľov tvoria babky a dedkovia nad šesťdesiat rokov. To neboli bohvieaké vyhliadky. Ale už po troch dňoch ničnerobenia sa naskytla príležitosť na zábavu.

Dedko musel súrne odísť. „Ne aby ucekli kury z ohrady!“ povedal a už ho nebolo. Milanovi sa zablysli oči a zrak mu padol na ohradu, v ktorej si spokojne zobkali sliepky a kohút. Potom podišiel k ohrade a uvoľnil závoru. Dvierka sa otvorili a sliepky vybehli von. Poniektoré sa začali akosi roz­chádzať. Dostal som strach, že sa už nevrátia. A keď bráško vzal do rúk metlu a začal sliepky nahá­ňať späť do ohrady, pochopil som, že on si myslí to isté. Schytil som teda aj ja metlu a bežal som mu pomôcť. Vtedy Milan prišiel na skvelú zábavu. Napriahol sa a... Sliepka preletela vzduchom a dopadla priamo do ohrady. „Jedna nula!" zajasal. „Jedna jedna!" kričal som vzápätí, keď sliepka mojou zásluhou predviedla bravúrne salto mortale a skončila až v ohrade.

Pokračovali by sme takto asi hodnú chvíľu, ale vtedy sa na scéne zjavil kohút. Asi sa mu nepáčilo, čo robíme s jeho háremom, lebo zaútočil na Milanove bosé nohy. Stačil však jeden úder metlou, aby statočný kohút hľadal spásu v prázdnom chlieve pre svine. Jeho poslušné poddané nasledovali svojho pána a vbehli tam za ním. Prirodzene sme na ne zabudli. Ale keď sa starý otec vrátil, hneď sme ich vypustili. Po štyroch hodinách v tmavom väzení boli vystrašené a v šoku. „Neznace, čom su tote kury take čudne?" spýtal sadalo. Iba som pokrčil plecami, akože o ničom neviem ...

Dva dni po návrate do Košíc nás navštívil starý otec. Doniesol slepačie mäso. Vraj sliepky boli po našom odchode veľmi čudné. Jedna prestala znášať a dve museli zarezať. Keď sa to dozvedel Milan, vybuchol smiechom. Občas si myslím, že skutočne má kamenné srdce.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 6.8)


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.032