Sociálne siete (Úvaha)

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: FeelFreeToCopy (23)
Typ práce: Referát
Dátum: 24.11.2019
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 476 slov
Počet zobrazení: 4 190
Tlačení: 236
Uložení: 193

Sociálne siete (Úvaha) 

Internet sa stal, a v súčasnosti aj je, neodmysliteľnou súčasťou života každého z nás. Mnoho ľudí si už ani svet bez neho nevie predstaviť. Rovnako tak aj sociálne siete s ním spojené. Sociálne internetové siete boli vo svete len pred pár rokmi úplne neznámym pojmom. Avšak dnes sa stali vo svete nevyhnutnosťou. Sprevádzajú nás doma, v práci alebo v škole. No prinášajú so sebou ako aj pozitívne, tak negatívne stránky ich existencie.

Najväčšou výhodou je podľa môjho názoru ich samotný princíp – komunikácia. Môžete si v nich na nástenku pridávať nové fotky, videá, zdieľať zážitky s ľuďmi, ktorých máte medzi priateľmi. Zahŕňa možnosť komunikovať s ľuďmi aj z druhého konca planéty. Napríklad sa môžete spojiť s rodinou, na ktorú by ste aj zabudli, pretože žije tisíce kilometrov ďaleko. Môžete sa s nimi kedykoľvek a kdekoľvek porozprávať. Zdieľať s nimi nové zážitky, fotografie, alebo sa dohodnúť na stretnutí. Ale netreba to preháňať. Považujem to za naozaj otravné, keď má človek každý deň nástenku ,,zaspamovanú“ fotografiami od jedného človeka. Ja osobne využívam sociálne siete prevažne kvôli komunikácii, čo má súvis aj so školou, pretože ako zaneprázdnený študent sa potrebujem orientovať v rozvrhu testov, učiva a ďalších, pre mňa dôležitých informácií.

Každá vec na svete – sociálne siete nie sú výnimkou - má ale dve tváre. Do tej negatívnej stránky by som zahrnula hlavne stratu času v tom zmysle, že ak potrebujete rýchlo vedieť, varovať alebo oznámiť niekomu nejakú informáciu, je len na druhej strane, ako rýchlo vám dodá odpoveď. Chápem, že je to často ovplyvnené aj okolnosťami, ale to zase len dôkazom toho, že sa na to nemôžete stopercentne spoliehať. Samozrejme, aj strata času všeobecne, spojená s nudou, (pretože dnes je naozaj ťažké sa ,,odlepiť“ od mobilu, pokiaľ človek nemá čo robiť) je považovaná za nevýhodu. Človek hneď keď sa spamätá, si uvedomí, koľko času ,,zabil“ na internete a následne to začne ľutovať.

Som presvedčená, že sociálne internetové siete neohrozujú svojou činnosťou len spoločnosť ako celok, ale sú nebezpečenstvom aj pre individuálne osoby. Koľkokrát ste už počuli o prípadoch, kedy sa daný človek vydával niekoho iného a na svoje klamstvá namotal budúce obete svojich vrážd, prípadne znásilnení? Deje sa to aj napriek ústavnému opakovaniu rôznych varovaní pred takými ľuďmi. Za dôležité pokladám nezverejňovať príliš osobné informácie, svoju lokalitu či citlivé fotografie. Vaše súkromie by malo vaším aj ostať.

Aj napriek svojim ,,muchám“ sú sociálne siete nápomocné, pokiaľ človek vie, ako ich spravovať. Ponúkajú širokú škálu rôznych aplikácií v mene internetovej komunikácie, no ja používam asi iba dve, z toho jednu používam viac-menej každý deň, prevažne na komunikáciu s priateľmi či učiteľmi. Súhlasím s tým, že sociálne internetové siete nás ovplyvňujú podobne ako ostatné svetové masmédia. Môžu nám pomôcť v komunikácii so zvyškom sveta, ale i ohroziť naše psychické aj fyzické zdravie, a preto verím, že by sa mali využívať iba s mierou. Všetkého predsa veľa škodí!

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.016 s.
Zavrieť reklamu