:: PrihlásenieZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

:: Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

Veľkonočné sviatky a šibačka

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: Chlapec maximus (28)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 27.01.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 418 slov
Počet zobrazení: 17653
Tlačení: 1000
Uložení: 825

Veľkonočné sviatky sú pre mňa výnimočné dni. Opäť celá família ide navštíviť všetkých príbuzných. Pre deti a najmä pre školopovinných ľudí sú tieto dni veľmi vzrušujúce, pretože majú voľno a nejde sa do školy. Ja ako chalan, mám k tomuto obdobie len a len dobré spomienky. Pre mňa, ako chlapca, prinášajú veľkonočné sviatky len nespočetné výhody. Navštívim všetkých známych, príbuzných, starých rodičov, bratrancov, sesternice, strýkov i tety.

Ja, aj spolu s mojim bratom, potom postupne vyšibeme všetky dievčence a ženy, ktoré stretneme. Dôležíté je samozrejme pripraviť si doležitú básničku, či slová, ktoré sa popri šibaní rieknu. Dôležité je mať hlavne bojaschopnú zbraň, „šibák“ alebo nazývaný aj ako korbáč. Šibák by si mal každý „šibačiar“ vyrobiť sám z natrhaných prútov z vŕby pri potoku.

Samovýrobu avšak praktizuje pravdepodobne len málo ľudí. Môžem povedať, že šibem takmer od maličky, pretože otec si dál na tomto sviatku vždy záležať. Veľkonočný pondelok je teda u nás, ako aj v iných rodinách spojený so šibaním a oblievaním vodou. Ako malý chlapček, tak aj teraz trávím šibačku vždy u mojej babky.

Moja babka býva na dedine a treba to naozaj zdôrazniť, že šibačka na dedine je naozaj niečo iné ako šibačka v betónovom meste. Avšak zvyky na dedine sa zmenili. Kde sú tie časy, keď som bol malý chlapček a keď chalani dievčence do potoka hádzali. Naozaj, ľudia sa menia a všade. Kedysi sa tu naozaj diali veci, o ktorých teraz mnohí ľudia len spomínajú. Počul som od mnohých ľudí v meste a aj na dedine, že svet ide len k horšiemu. Od rečí, že všetko všade stále zdražuje a až k tomu ako vzťahy medzi ľudmi chládnu a ako sa ľudia zátvarajú sami do seba.

Nikdy som tieto reči nemal rád, niekdy sa však nad nimi zamyslím. No aké sú výhody šibačky pre chalanov? Pre niektorých možno pociť, že môžu „zbiť“ teda vyšibať dievčatá, ďalej kvalitný šibačiar dostane ručne maľované vajíčko a čokoládového zajačika. Neodmysliteľnou časťou je u mnohých, ako aj u mňa určite šibačné. Nikdy som nepremýšľal nadtým, prečo sa vlastne dávajú peniaze za šibanie. Tento moderný zvyk musel určite prísť aj spolu s modernou dobou. Veď keď sa človek zamyslí nad zmyslom veľkej noci, ide vlastne o Ježiša Krista a jeho uctievanie. Nikdy som si to veľmi neuvedomoval. Veľkonočné sviatky mi pripadali ako oslava jari. Pre niekoho sú to možno dni plné nalievania sa alkoholom, toto platí zväčša u dospelých, prežieraním sa sladkosťami u detí a tlčením korbačmi. Treba však povedať, že veľkonočné sviatky sú jedinečné a len raz do roka.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 4.7)
  Podobné práce Typ práce Rozsah Hodnotenie
Slovenčina Veľkonočné vajíčko Referát 79 slov 4.2
0.009