Body pre pavúka (Rozprávanie)

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: celestina (19)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 16.11.2022
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 503 slov
Počet zobrazení: 629
Tlačení: 52
Uložení: 62

Body pre pavúka (Rozprávanie)

Milujem mamu. Je úžasná. Miluje otca, brata a... ,,moju maličkosť“. A aby som nezabudol. Aj pavúky. Áno! Moja mama miluje pavúky. Pri vysávaní naschvál prehliada v kútoch natiahnuté pavučiny

  • vraj prinášajú šťastie. Dokonca sa s nimi milo rozpráva. Nepresvedčí ju ani

zväčšená fotografia čiernej vdovy, štípancov, odpadnutých údov a blogy zúfalých ľudí, ktoré informujú o tom, že čierna vdova už dorazila v južnom ovocí aj na Slovensko.

Ja som, bohužiaľ, túto lásku k nohatým terminátorom v zmenšených rozmeroch zatiaľ nepodedil. Som úplne šialený z predstavy, že sa mi v noci spustí z plafóna na lane obrovský križiak a zaparkuje rovno na mojej tvári. Bŕŕŕ!

Ten domáci terminátor má osem párov očí a štyri páry nôh. Pavučinu si upletie za pol hodinky. Krutá realita. Len čo vypnete vysávač a dôjdete do komory, aby ste ho odložili, pavúk má polovicu práce hotovú. Normálne sa vám vysmeje do očí. Pletie rád a rýchlo. A vraj aj veľmi dômyselne – na pavučinu si vyberie vždy strategické, nenápadné miesto, napríklad miesto oproti slnku v okne. Z pavúčej fóbie som si začal izbu vysávať sám, vždy dôkladne skontrolujem hlavne miesto okolo postele a čakám, kedy si terminátor upletie novú základňu. Obyčajne presne o týždeň ju tam nájdem.

Pýtam sa, prečo tu vlastne ste, pavúky? Kto vás sem teleportoval?

Ste len zdobiteľmi prázdnych rohov izieb, alebo máte aj inú, zmysluplnú funkciu?

Už keď som bol malý, babka hovorievala, že do svojej pavučiny chytajú muchy. No toho teda je! Kúpim si mucholapku, alebo nastriekam izbu sprejom proti otravným muchám a je to!

A sme doma: chémia...

Dobre, máte jeden plusový bod – ničíte hmyz bez použitia chemikálií, čo my, ľudia, zatiaľ nevieme. Aj keď to robíte hrozným spôsobom, beriem. Vstreknúť niekomu jed priamo do tela a vycicať ho... Napadlo mi, či sa ten váš hrozný jed nedá použiť aspoň na lekárske účely.

Dočítal som sa, že v Indii sa v tradičnej medicíne využíva veľké množstvo pavúkov a roztočov. Dokonca na liečenie malárie. Najnovšie výskumy potvrdzujú, že pavúčí jed v medicíne môže byť záchranou pre ľudí trpiacich na Alzheimerovu chorobu a epilepsiu. Tak napriek všetkému máte ďalší dobrý bod. Príroda je múdra pani. Ľudí to ale tak ľahko nepresvedčí, väčšina z nás sa pavúkov zbaví a sme radšej, keď ich doma nevidíme. Neexistuje krajina, kde by na pavúkov nevymysleli nejakú nepeknú poveru.

,,Ak pavúka uvidíte hneď zrána, vedzte, že to znamená zármutok. Ak ho uvidíte večer, budete mať finančnú ujmu. Ale ak si pavúk práve spriada pavučinu, znamená to šťastie.“

Ešte aj Kevin v ,,Sám doma“ vrieska na celý dom, keď mu tarantula lezie po hlave. Pavúkov sa bojíme rovnako v New Yorku, ako aj na Slovensku. Máme ich tu okolo 950 druhov, 17 druhov pavúkov je zákonom chránených a zaradených do Zoznamu chránených druhov, a tak mi rozum našepkáva, že je potrebné ich zachovať pre ďalšie generácie...

Ja som zatiaľ rád, že v mojej izbe žije len jeden druh: taký bruškatec s dlhočiznými nohami, ktorého beriem na milosť. Je to lovec a záchranca životov aj keď si myslím, že nad hlavou mi sídliť nemusí!

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.019 s.
Zavrieť reklamu