Meškanie

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: ninuska (18)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 26.01.2023
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 677 slov
Počet zobrazení: 883
Tlačení: 55
Uložení: 51

Meškanie

Celým mojím životom ma sprevádza nedochvíľnosť. Či už to bolo v časoch základnej školy, strednej školy alebo autoškoly, vždy sa mi minimálne raz podarilo meškať.

Tento rok sa mi najviac „meškacích“ zážitkov spája samozrejme so školou. Jeden z tých „najlepších“ sa udial nedávno, koncom februára. Bolo to ráno, ako každé iné. Vstala som, naraňajkovala sa, pripravila si desiatu a išla som sa obliekať. Tak ako vždy, nevedela som, čo si mám obliecť, aj napriek tomu, že v škole nosíme rovnošaty.

Keď som sa konečne obliekla, prišlo na rad umývanie zubov a maľovanie. Tento proces mi každé ráno zaberá najviac času. V ten deň som v škole začínala až treťou hodinou, čiže som rátala s tým, že na všetky moje prípravy a ranné rituály mám dostatok času. Po úspešnom namaľovaní a pobalení som sa len tak pre istotu pozrela na hodiny. A vtedy prišiel šok.

Do odchodu môjho autobusu ostávalo necelých desať minút, a cesta na zastávku mi väčšinou trvá o niečo viac ako desať minút. Keďže sme v ten deň mali písať písomku z angličtiny, a to z celej lekcie, spoliehala som sa na to, že sa ráno v škole doučím slovíčka a zopakujem si časy. Z bytu som odišla tak rýchlo, ako asi ešte nikdy predtým. Aby toho nebolo málo, vonku do rána nasnežilo asi dvadsať centimetrov snehu a stále snežilo. Ignorujúc počasie som sa snažila na zastávku dostať čo najrýchlejšie. Prišla som tam presne v tom čase, keď má môj autobus odchod. Na zastávke však nikto nečakal. V tom strese som nevedela, či je to dobré alebo zlé znamenie.

Keď som si však všimla čerstvé, ešte nezapadané stopy topánok v snehu, bolo mi čím ďalej tým viac jasné, že autobus už asi odišiel. Rozhodla som sa, že zavolám spolužiačke, ktorá týmto autobusom tiež chodieva, či už išiel. Po chvíli zvonenia mi zdvihla so slovami: „Ahoj, Kaťa. Zase si nestihla autobus? My sme už v meste, ale ešte dákych desať minút budeme stáť na stanici.“ Tá  veta pre mňa znamenala aj keď maličkú, ale predsa len dáku nádej. Hneď, ako som zložila, išla som sa pozrieť, či náhodou nejde autobus do mesta. Jeden by aj išiel, ale nie dosť skoro. Napadlo mi, že by som si mohla zavolať taxík. Je to síce o dosť drahšie, ale ak by som stihla ten autobus, stálo by to za to.

V telefóne mi oznámili, že za minútku – dve sú tu. Popri nedočkavom čakaní na taxík som si pripravila peniaze. Keď konečne prišiel, rýchlo som nastúpila a povedala, kam chcem ísť. Pre istotu som dodala, že sa ponáhľam. Kvôli zasneženým cestám sme išli dosť pomaly. Akonáhle sme boli v meste, rýchlo som zaplatila a vystúpila. Po dôkladnom prezretí celej stanice mi došlo, že autobus už odišiel aj stade. V tej chvíli mi neostávalo už nič iné len sa spoľahnúť na autobus, o ktorom som vedela, že chodí, len som si nebola istá, kedy a či stojí na mojej zastávke.

Po polhodinovom čakaní konečne prišiel môj druhý autobus. Keď som nastúpila, spýtala som sa: „Prosím vás, stojíte aj v Lopeji pri škole?“ Odpoveď znela, že nie, ale ak sa veľmi ponáhľam, tak že mi zastaví. V tom momente sa moja nálada rapídne zlepšila. Celou cestou som sa snažila naučiť čo najviac slovíčok. Vystúpila som na mojej zastávke a čo najrýchlejšie sa vydala smerom do školy.

Vzhľadom na to, že do začiatku hodiny ostávali asi štyri minúty, väčšiu časť cesty som utekala. Do triedy som vbehla pár sekúnd pred pani učiteľkou. Hneď nám začala rozdávať testy. Pri mne sa zastavila so slovami: „Katka a tebe sa čo stalo, že si taká červená?“ Keď mi v tom strese došlo, na čo sa ma pýta, objasnila som jej moju akčnú cestu do školy. Po skončení testu som z neho nemala najlepší pocit, ale bola som rada, že som ho stihla.

O pár dní neskôr, keď sme dostali výsledky, bola som milo prekvapená mojou známkou. Dostala som jednotku, a to takmer bez učenia. Väčšina ľudí by sa z tejto situácie poučila, no ja som si istá, že sa mi to nestalo poslednýkrát.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.012 s.
Zavrieť reklamu