Stav našej Zeme (Úvaha)

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: ofelia (19)
Typ práce: Referát
Dátum: 12.02.2024
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 300 slov
Počet zobrazení: 102
Tlačení: 11
Uložení: 13

Stav našej Zeme (Úvaha)

„Príroda nikdy neporuší vlastné pravidlá.“ Leondardo da Vinci.

Je to naozaj tak? Tento viac ako dvesto rokov starý výrok má núti zamyslieť sa nad súčasnou situáciou. Celý svet ovládol vírus, ktorý nás zo dňa na deň zavrel doma, odtrhol od reality, od rodiny. Nepýtal si povolenie. Zrazu prišiel a my sme sa museli v obavách o životy nás a našich najbližších prispôsobiť. Akoby sa stalo niečo, kvôli čomu nás pandémia uväznila. Príroda pomyselne porušila pravidlá a zobrala nám našu slobodu. A prostredníctvom vírusu nám chcela ukázať svoju silu.

Čo ak to, čo sa stalo a kvôli čomu sa náš život obrátil naruby, sme práve my?

Už roky našu planétu využívame bez toho, aby sme sa jej poďakovali. Znečisťujeme ju, plytváme vodou, neuvedomujeme si, čo máme. Aká je to vzácnosť, že máme vodu, ktorú ale znečisťujeme tak, že o život prichádzajú stovky živočíchov. Že máme lesy, ktorým vďačíme nielen za ich krásu, ale aj za čerstvý vzduch.

Neuvedomujeme si, aké bohatstvo vlastníme. Ale nie je to tak všade. V niektorých krajinách nie je samozrejmosťou to, čo si my ani nevšímame. Nedokážeme oceniť krásu a silu prírody, to že bez nej, by sme tu neboli. Správame sa ako páni sveta, no objaví sa neviditeľný nepriateľ, pred ktorým sa dokážeme len horko-ťažko ubrániť.

Už dlho nás nepostihlo niečo, čo by nás donútilo zamyslieť sa a pre bezpečnosť nás a našich najbližších ostať doma, nechať planétu oddýchnuť si od nás a nášho sebeckého správania. Zem sa predsa točila aj bez nás. Nikdy neporuší vlastné pravidlá. Jediní, kto ich porušuje, sme my.

Aj keď nám príroda pripravila ťažký boj, dúfam, že keď sa raz toto všetko skončí, tak sa nevrátime späť do tých istých koľají, ale čas strávený v izolácii využijeme na zamyslenie sa a začneme si vážiť to, čo máme.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.016 s.
Zavrieť reklamu