Ľudove tance

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: mirka2
Typ práce: Ostatné
Dátum: 28.03.2024
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 220 slov
Počet zobrazení: 157
Tlačení: 14
Uložení: 16

Ľudove tance

Do našej slovenskej kultúry patria i tance. Ľudové tance sprevádzali ľudí v dávnej minulosti a tancujú sa doteraz.

Tancovali sa pri všetkých slávnostiach, ktoré sa v dedine konali. Či sa niekto narodil, alebo sa oslavovalo. Niekedy aj pre potešenie a zábavu. Tradičné tance sa tancujú hlavne na dedinách, kde ľudia tancujú vždy keď treba niečo osláviť, zabaviť sa. V mestách skôr vznikajú folklórne súbory, kde sa tancujú ľudové tance skôr na nejaké výročie a podujatia.

Profesionálne sa tancom venujú súbory SĽUK, Lúčnica a mnoho iných. Tance prechádzali so svojimi nositeľmi doslova celým životom. Napríklad na fašiangy mládenci berú dievčiny do tanca, kde sa zabávajú až do rána. Alebo je zvykom na 1.mája, aby každý chlapec s dediny vytancoval dievčinu pred jej domom, kde majú ovešanú bránu, na ktorej je pripevnená breza ovešaná farebnými stužkami.

Ľudové tance spočívajú aj v rôznych krojoch. Na našom Slovensku má každý kraj svoj kroj. Kroje sú pestrofarebné a čoraz menej ich má kto vyšívať. Druhy tancov máme rôzne a sú úchvatné najmä karička, polka, čardáš, valčík, mazúrka...

Mnoho mladých ľudí trávi svoj voľný čas tancom a spevom. Naše ľudové tance majú svojich milovníkov a obdivovateľov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tance sú našou veľkou tradíciou, preto sa tancujú aj v dnešnej dobe a dúfam, že sa budú tancovať aj v ďalekej budúcnosti.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.014 s.
Zavrieť reklamu