Drogy - prejav

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: Chlapec sp-prace (11)
Typ práce: Referát
Dátum: 27.12.2007
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 522 slov
Počet zobrazení: 18 119
Tlačení: 959
Uložení: 769
Vážené dámy, vážení páni,

pri príležitosti tohtoročného stretnutia Klubu milovníkov diskusie by som vás rád privítal a zároveň uviedol tému, ktorou sa dnes budeme všetci zaoberať. Sú ňou omamné látky, čiže alkohol, drogy a iné, ktoré ľudia používajú, aby utiekli z reality alebo dosiahli extázu.

Áno, väčšina z vás si asi povie, že to nie je téma, o ktorej by sa dalo dobre diskutovať. Veď drogy sú dnes už skoro neriešiteľným problémom spoločnosti, ktorému za obeť padá stále viac a viac ľudí, a to najmä mladých. Jediné čo teda môžeme spraviť je, že ich skritizujeme a odsúdime – a nie je viac o čom debatovať. Skúsme sa však nad drogami zamyslieť v trochu netradičnom zmysle. Sú naozaj vo svojej podstate zlé? Nemohli by, za iných podmienok, byť niečím užitočným?

Ja osobne som dosť zaujatý proti drogám, pretože, bez ohľadu na to, aké ujmy spôsobujú telesnej schránke, rozptyľujú prirodzené vnímanie človeka. To považujem za zbytočné, lebo verím, že človek svoje okolie najlepšie vníma neotupenými a nezmenenými zmyslami a rozumom. Mám však dobrého priateľa, ktorý má na drogy úplne iný názor. Aj keď ich, myslím, zatiaľ neskúšal, asi by sa im veľmi nebránil. Jeho prvý a veľmi zaujímavý postreh je, že väčšinou tí, ktorí drogy odsudzujú, ich nikdy nevyskúšali. Lenže to je práve problém s drogami. Ako môžem vedieť, že keď ich vyskúšam v záujme toho, aby som ich mohol súdiť, nezmenia ma. A z toho, čo okolo seba vidíme, sa dá skôr usúdiť, že drogy ľudí menia, a to značne.

Aj môj priateľ so mnou však súhlasí v tom, že v existujúcej spoločnosti sú drogy negatívnym prvkom. Ľudia a v prípade alkoholu aj štát ich totiž zneužívajú a na úkor iných sa obohacujú. Výroba drog je totiž veľmi lacná a keď si človek na drogu privykne, dá za ňu čokoľvek, resp. čokoľvek spraví, aby ju dostal. No a to sa, ako som už spomenul, dá veľmi dobre zneužiť. Napadlo ma však jedno riešenie tohto problému. Aj keď trochu nereálne, ale predsa len riešenie. Keby sme totiž drogy sprístupnili úplne všetkým a za lacné peniaze, po istom čase by zmizli všetci díleri, pretože by stratili svojich „zákazníkov“. No v tom prípade by pravdepodobne vyvstali iné problémy – možno by zrazu všetci začali brať drogy a nastal by úplný chaos. A možno by sa stali pre väčšinu ľudí nezaujímavým a brali by ich iba tí, ktorí by ich brať chceli.
Tým sa dostávame k ďalšej záležitosti, ktorú treba prediskutovať. Je naozaj zlé, keď človek berie drogy preto, lebo chce? Veď pokiaľ tým neobmedzuje alebo neobťažuje iných, je to iba jeho vec. Síce je to otrepaná fráza, ale je to tak. Sú ľudia, ktorých život pre nich jednoducho z nejakého dôvodu stratil zmysel. A cez drogy by nejaký ten zmysel života teoreticky aj mohli nájsť. Tak prečo teda im nedať tú možnosť. V tom prípade obmedzuje spoločnosť ich. Naproti tomu, je možné zabezpečiť, aby si ľudia tak veľmi odlišní a žijúci v tesnej blízkosti, nezavadzali alebo zavadzali iba do určitej prijateľnej miery?
Tak čo si myslíte o drogách teraz? Porozmýšľajte, prosím, o uvedených argumentoch, prípadne použite aj vlastné a utvorte vlastný názor. A potom už len diskutujte, diskutujte, diskutujte. Vivat diskusia!!!
Zdroj: Martin Slota
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 4.5)


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.023