Ranné vstávanie

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: Chlapec bundas6
Typ práce: Referát
Dátum: 06.10.2010
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 489 slov
Počet zobrazení: 8 102
Tlačení: 627
Uložení: 614
Ranné vstávanie
Snáď ako každý, aj ja veľmi rád spím a veľmi nerád sa prebúdzam.
Snívam si svoj sen v mäkkých perinkách a permanentne ignorujem svoj budík. To je tá hlučná a nepríjemná vec vedľa postele, ktorá si myslí, že mi môže a bude riadiť život.

Ozve sa zo mňa nespokojne zastonanie. Mám sto chutí ho rozbiť voľajakým kladivom, ale žiaľ tu žiadne nemám. Pomaly a s nechuťou, akoby to bola tá najodpornejšia vec na svete, sa dotýkam budíka a nahmatávam gombík ktorým by som ho vypol. Hotovo. Trochu si tú vec pootočím k sebe aby som videl koľko je hodín. Upriem naň svoje červené rozospaté oči. Veľká podlhovastá ručička ukazuje na nejaké čiarky formujúce sa do čísla dvanásť a malá ručička ku šestke.

Takže je šesť hodín ráno. Vydám zo seba zúfalý povzdych. „ No, vstávaj Lukáš ´´. Obrátim sa na bok a moja Túžba mi vraví: „Spi pokojne ďalej. Veď sa nič nedeje.“ Zatváram oči. Môj zmysel pre Povinnosť má však iný názor. Chytí ma za rameno, silno so mnou potrasie a volá na mňa: „Nič také ty leňoch! Vstávaj! Volajú ťa tvoje školské povinnosti.“ A tak, i keď veľmi neochotne, vstávam pomaly z postele. Nasleduje dlhé zívnutie, pri ktorom otváram papuľu tak do korán, že mi je vidieť cez hrtan a cez žalúdok rovno až do čriev. „No dobre, tak som hore, ale čo teraz?“ pýtam sa Povinnosti. A ona na to z ostra: „No čo asi? Hybaj do kúpeľne a pustiť sa do rannej hygieny!“ Ďalší zúfalý povzdych. Pozriem prosebne na Túžbu, Túžba pozrie prosebne na Povinnosť, ale tá len krúti hlavou a ukazuje na dvere do kúpeľne. Čo už narobím? Nasúvam si papučky na nôžky a šuchtavým krokom sa teperím do kúpeľne.

Za mnou ako generál pochoduje Povinnosť a za ňou smutne kráča Túžba. V kúpeľni ako každé ráno na mňa zo zrkadla zazerá akási strapatá kreatúra s červenými prižmúrenými očami a ako každé ráno si až po chvíli uvedomím, že som to ja. Vedľa môjho nie príliš príťažlivému odrazu na mňa pozerá nie príliš príťažlivá prísna tvár Povinnosti. Ani nemusí nič vravieť. Viem dobre čo odo mňa chce, potvora. Umyť zuby, opláchnuť si tvár, učesať sa, no proste tie veci čo musím robiť každé ráno. Tak sa púšťam do toho, len tak aby mala Povinnosť radosť. Ešte predtým však očkom prosebne pozriem na Túžbu, ale tá len tak sedí v kúte. Po chvíli opúšťam kúpeľňu a vrátim sa do svojej izby, aby som sa obliekol. Keď však kútikom oka zazriem aké predmety ma dnes v škole čakajú, z ničoho nič ma chmatne Túžba za plece a ťahá ma naspäť k posteli. Začína ma napĺňať pocit blaha. V tom ale ako víchor priletí Povinnosť a odstrčí Túžbu preč a odtlačí ma ku skrini.

Tak ani toto ráno nevyhrala Túžba. Smutne si povzdychnem a oblečiem sa. Vôbec ma to neteší, pretože viem, že zajtra ma to čaká znova. Ranné stávanie je proste peklo.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 6.3)


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.015