Jar (Umelecký opis)

Jar (Umelecký opis) 

Práve bola jar, a to krajšia ako hociktorá iná, ktorú som dosiaľ prežil. Mala zvláštne ovzdušie, osobitnú príchuť, bola jasná a priezračná.Vo februári som už pátral po vyzvedačoch jari. Odvalil som skalu a uvidel som malého čierneho chrobáka a biely výhonok. A keď raz v noci prišiel južný vietor, prebudil som sa a smial sa nahlas od radosti. V lese nastal poplach.

Stromy striasali zo seba spánok a hlasito lomozili. Odvtedy som bol na stráži. Jar prichádzala z vlhkej zeme, zo vzduchu, zovšadiaľ. Všade zurčalo, cvrlikalo a podivne vyzváňalo zemou a koreňmi. Voda potokov zmenila svoju chuť. Vlaha vyrazila z kmeňov bukov a tichá dojemnosť spočívala na všetkých veciach. Objavil som prvú anemonku.

Napokon jar dlhšie neotáľala. Najsamprv vyrástli divé, menejcenné rastliny, zeleň pučala z kríkov, ako aj z najvyšších bukových konárov. Kŕdle rýchlych vtákov tiahly oblohou, pinka sa prisťahovala do bukového lesa a nad lúkou poletoval belasý motýľ. Hoci som videl, ako jar prichádzala, jednako sa mi zdalo, sťaby bola prišla cez noc. Zem zachvátilo opojenie. Smiala sa.

Jedného dňa rozkvitli jablone na horskej ceste... A keď som po prvý raz uvidel malú jabloň pri záhradnom múre, ľahko sa mi zachvelo srdce a prestal som na chvíľu dýchať. Bola malá a krásna, vyzerala sťa vyzdobená, útla princezná, na ktorú sa upierajú všetky oči, ale nevie, aká je krásna. Bol som šťastný a díval som sa do svojho srdca naplneného samou radosťou a obdivom.

Často som si sadal do trávy a hľadel na miesto nie väčšie ako dlane. Krútil som hlavou, nič som nechápal. Všetko bolo také podivuhodné. Bola jar.  (učebnica SJ pre 1. 4. roč. 8 roč. gymnázia)

Pri opise jari použite tieto umelecké prostriedky:

Po dlhej chladnej zime opäť prichádza jar so svojím čarom

Jar má zvláštne ovzdušie, osobitnú príchuť, je jasná a priezračná

Kŕdle vtákov tiahli oblohou, vracali sa z teplých krajín lastovičky, bociany, škorce a stavajú si hniezda

Drozd radostne spieva

Včielky vyletujú z úľov

Zvieratá sa prebúdzajú zo zimného spánku

Na jar sa v prírode dejú zázraky

Hnedastá stráň sa premení na zelenú lúku

Zo zeme vyrastú prví poslovia jari – snežienky, fialky, sedmokrásky, tulipány, prvosienky

Šedivé stromy ožijú ružovými kvetmi

Tisíce šafranov zmení lúku na fialový raj

Slniečko zalieva svitom horskú lúku, na ktorej sa rozprestierajú pestrofarebné koberce kvetov

Strieborné vlnky potoka hravo žblnkajú

Jar je celá ako zo zlata: žlté sú púpavy, narcisy, podbele, žlté sú aj maličké kuriatka a húsatká

Na prechádzke lesom vdychujeme vôňu jarných kvetov

Slniečko pomaly odkrajuje z cencúľov, ktoré sa vytvorili počas tuhej zimy vo fontáne

Smutné hvízdanie meluzíny vystrieda radostný spev drozda

Ľudia vychádzajú zo svojich domov, náladu im zlepšujú prvé slnečné lúče, začínajú sadiť prvé plodiny v záhradkách

Prichádza veľkonočná oblievačka

Prvý jarný spln je symbolom príchodu jari. Tento dátum je dôležitý pre určenie najvýznamnejšieho cirkevného sviatku – Veľkej noci, ktorá sa slávi vždy v prvú nedeľu nasledujúcu po prvom jarnom splne.

Veľkonočnému sviatku predchádza 40-dňový pôst (40 dní trvala aj potopa, 40 rokov putoval izraelský ľud púšťou, 40 dní sa Ježiš zdržiaval v púšti)

My sme prebrali z pohanských osláv jarnej rovnodennosti tieto zvyky: zelené vetvičky, korbáče z vŕbových prútov, polievačku, kraslice

Vajíčko je symbolom plodnosti, obnovy, nepretržitosti života. Naši predkovia ho považovali za symbol života a pripisovali mu magickú moc

Stavajú sa máje

Jar majú ľudia najradšej, je to najkrajšia ročná doba, všetko sa prebúdza k životu

ZONES.SK – Zóny pre každého študenta
https://www.zones.sk/studentske-prace/slohove-prace/6451-jar-umelecky-opis/