Rozprávka priateľstva

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: BriseGabby
Typ práce: Ostatné
Dátum: 10.03.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 531 slov
Počet zobrazení: 11 390
Tlačení: 655
Uložení: 673
V zázračnej krajine je všetko iné. Veci a ľudia môžu byť zvláštni a nemotorní, a predsa sa ostatným zdajú nádherní a jedineční. Nik nehľadí na výzor toho druhého, ale zaujímajú sa hlavne o svoje duše. Vedia si navzájom pomôcť a vypočuť sa. Kedysi to však vôbec nebolo takéto...

Pred mnohými a mnohými rokmi zúrila v čarovnej zemi vojna. Bola to jedna z najhroznejších vojen v dejinách tejto krajinky. Na jednej strane bojoval morský svet a na strane druhej zázrační jednorožci. No aj napriek tomu, že všade navôkol zúrila vojna, obyvatelia týchto dvoch pólov sa navzájom zabíjali, vzniklo tu niečo neobvyklé a pritom jednoduché zároveň... priateľstvo. Priateľstvo medzi jednorožcom a morskou pannou. Priateľstvo tak silné, že ho nenarušila ani silná nenávisť sveta navôkol.

„ Kde ste kto?!? Nesiem vám novinky v zázračnom svete. Les jednorožcov vypovedal vojnu morskému svetu. Stávky na víťaza sa uzatvárajú zajtra od 9. 00.“ Malý škriatok pobehoval medzi obyvateľmi ríše čarov, od víl k malým svätojánskym muškám a oboznamoval ich o bojoch na oboch frontoch. Bolo to niečo neuveriteľné. Títo tvorovia vlastne ani netušili, prečo sa tento konflikt začal a tak len chaoticky pobehovali sem a tam a na tvárach sa im odzrkadľovali zmiešané pocity zúfalstva a snáď aj nepochopenia. Zdalo sa, ako keby sa celý svet obrátil hore hlavou.

Prenesme sa však o niekoľko kilometrov ďalej. Tu sa zoznámime s malou morskou pannou, ktorá si zúfala nad svojím smutným životom. A práve ona je hrdinkou tohto príbehu. Vôbec nebola z kráľovskej rodiny a nezamilovala sa do princa. Chcela len jediné – stretnúť sa so svojim priateľom, malým jednorožcom a viesť aj naďalej úprimné rozhovory. Stačilo, že bola čo len trošičku smutná, vždy to vycítil, prišiel za ňou a rozprávali sa. A len vďaka nemu sa mohla prechádzať rozkvitnutou lúkou a hladiť jeho žiarivú srsť. Od začiatku bojov sa však jednorožec neukázal a ona nevedela, čo s ním je. A aj preto teraz sedela na kameni uprostred potôčika a dúfala, že aspoň dnes zazrie jeho milú tvár.

No jediné, čo zazrela, bola stará múdra sova, ktorá ju už pár dní sledovala. A prišlo jej malej morskej panny ľúto. Požiadala o pomoc svoje sestry z celej čarovnej ríše a vymysleli plán. A tak, keď ako zvyčajne morská panna sedela na kameni a vyčkávala svojho jednorožca, priletela k nej sova a požiadala ju, aby priplávala k brehu. A tu sa stalo niečo neobvyklé. Nad morskou pannou zrazu lietal húf sov, až ju celkom obkolesili. A z vody vyšiel už len krásny jednorožec! Teraz bol ten správny čas, aby mohla malá morská víla zistiť, čo sa stalo s jej priateľom. A bežala....bežala cez polia a lúky, lesy a pláne, až sa ocitla na bojisku. A vedená svojim vnútorným hlasom, postavila sa na hranicu lesa a vody. Pohľadom hľadala svojho jednorožca. Zbadala ho. Jediné, čo však mohla spraviť v tom momente bolo, že sa vrhla do cesty šípu, ktorý mu mieril priamo na srdce.

Vtedy pominulo čarovné kúzlo, ktoré z nej spravilo jednorožca. Na zemi zostalo ležať iba telo morskej panny. Tej, ktorej sa vďaka tomuto láskyplnému činu podarilo ukončiť nezmyselnú vojnu.
Skutky lásky sú prejavom priateľstva, avšak tým najväčším zo všetkých je, ak niekto dokáže zomrieť za svojho priateľa.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.011