Zážitky z maturít (pre budúcich maturantov)

Piatok, 12.06.2009 13:23 Dievča Anini
Vytlačiť Maturity

Ani sme sa nenazdali a konečne sme sa ocitli v zajatí najneočakávanejšieho týždňa v roku,  ktorý si hovorí akademický týždeň. Riaditelia škôl dopriali svojim maturantom 7 akademických  dní na zopakovanie si všetkého, čo im buď vyfučalo z hlavy, alebo to tam nikdy nenafučalo.

Ja osobne som sa ozbrojila bojovým plánom, rozdelila som si otázky zo všetkých predmetov na celý týždeň. Po prvých dvoch dňoch ma opakovanie celé predpoludnie a hodinku popoludní tak znechutili, že som ledva vládala nasmerovať svoj zrak na knihy. Každú chvíľu som bočila pohľadom a občas ma tie cudzie jazyky tak zmagorili, že som splietala kadečo po čínsky.

 Počas toho týždňa mi rad za radom vypisovali spolužiaci, ako to nezvládnu, ako sa nestíhajú učiť a že to bude podpriemerný debakel. Ako zhoria, vzbĺknu a postihnú ich podobné nešťastia spojené s ohňom.

Nakoniec však dorazil blížiaci sa pondelok a my sme nemali na výber – maturitná komisia alebo – neuveríte – maturitná komisia. Keď som nahodená v čiernobielom ako obyvateľ chladného pólu nastúpila do auta, trochu sa mi triasla kabelka.

V škole sa preháňalo zopár oblekov a sukní, stres bol viditeľný na 100 metrov a všetko plávalo v očakávaní a nervóznom smiechu. Keď som dorazila pred „svoju“ učebňu U, niekoľko spolužiačok si už opakovalo látku na svoju tretiu skúšku v ten deň. Snažili sa mi zdeliť svoje skúsenosti a upokojiť ma, ale mne nedalo, radšej som sa postavila k učebni U a načúvala som, čo sa deje.

 Nakoniec ma španielčinárka zavolala dnu a ja som si vytiahla najľahšiu tému na svete. Až takú ľahkú, že som si v záchvate úľavy nedokázala spomenúť na základné slovíčka – vďakabohu sa priložený slovník! Odpoveď prebehla v úplnej pohode, komisia aj ja sme boli uvoľnení a usmievaví. Keď si sadáte za stôl, už nemáte žiadne nervy nazvyš, aby ste mohli stresovať. Jednoducho sa to stratí kamsi medzi topánkami profesorov pod stolomJ.

Na druhý deň som nacupitala na matiku. Pred triedou sedelo plno inteligentných chalanov a ja som sa cítila ako stratená existencia medzi toľkými mozgami. Ako som sa ja, obyčajné dievča s nemalým antitalentom na život, ocitla na mature z matiky? Celý týždeň som sa drvila teóriu, príklady aj dôkazy, dokonca ma to aj baví, ale vytiahla som si taký  des, že ma zachvátili nervy a na príprave som nevypotila takmer nič. Nakoniec som svoj hrozný príklad začala rátať tak komplikovane, že som sa dostala ku kvadratickej rovnici s 5 miestnymi číslami a porotu to tak šokovalo, že ma pustili preč s tým, že „keby sme to dorátali, vyšlo by nám 8,2....“

Nasledovala literatúra. S dievčatami sme si tesne pred odpoveďou nahlas recitovali básnikov a všetky ich nezapamätateľné diela, aby sme neskrachovali na poézii. Čo som si vytiahla? Samých poetov. Mala som to tak čerstvo v pamäti, že som si napísala na papier všetko čo ma napadlo a pri odpovedi som to komisii prečítala a lá redaktorka televínych novín.

Posledná angličtina už nemohla byť očakávanejšia. Tri hodiny som strávila pred dverami D aj so spolužiakmi v takom strese, aký sme už dávno nezažili. Každý mal pocit, že úplne zabudol po anglicky a znovu nás nenapadala základná slovná zásoba. Nakoniec si nás zavolali po jednom dnu a ja som si vytiahla najlepšiu otázku zo všetkých. Keď som si sadala pred porotu, znovu som prestala vnímať dôležitosť situácie (má to vôbec nejakú dôležitosť?) a jednoducho som zo seba pľula vetu za vetou.

Keď som išla domov, nemohla som uveriť, že je koniec. Myslím, že to prežíval každý z nás. Na týchto pár minút sme sa toľko pripravovali, už je to za nami – a čo teraz? No maturita rozhodne stojí za to. Všetky tie nervy pred čakaním na svoj nástup posilnili skupinky čakajúce pred triedami. Všetci sme boli napojení na rovnakú vlnu a zblížili sme sa s kopou nových ľudí, s kopou spolutrpiteľov. 

Maturita je tneopakovateľný posledný zážitok na strednej škole. Nezabudnuteľný. Myslím, že priebehy odpovedí možno časom vyblednú, ale minúty s priateľmi naložených v strachu, tie nikdy nezmiznú. Nechcem vám hovoriť, že to bola formalita, že sa nemáte čoho báť.... Väčšina z vás si tým prejde, prvou „veľkou“ skúškou a naozaj vás to posilní. Ako sa hovorí, je to skúška dospelosti. A dospelí by mali byť silní. Držím palce!   

Autor: Anikó Pastoreková
Máš už úspešne za sebou skúšku dospelosti - maturitu? Zažil/a si pri ústnej maturitnej skúške nejakú vtipnú príhodu? Zbierame všetky Vaše príbehy, ktoré radi uverejníme na študentskom portáli Zones.sk. Ozvi sa nám na adrese redakcia@zones.sk. Ďakujeme.

Komentáre

TIP: Zaregistruj sa a vystupuj pod vlastným Zones ID.

Meno: Trimetylxantinos
Pridané: 10/02/2019 15:18
Maturity= mat u riti
Meno: Fajny
Pridané: 11/03/2013 18:11
Fajné! :)
Meno: bububu
Pridané: 10/03/2013 16:21
Pekný článok :)


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

0.016