:: PrihlásenieZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

:: Prírodné vedy » Biológia

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

Latiméria divná

Prírodné vedy » Biológia

Autor: Dievča tandan1 (27)
Typ práce: Referát
Dátum: 27.05.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 264 slov
Počet zobrazení: 5265
Tlačení: 532
Uložení: 545
Dĺžka: 1,5-1,8 m
Hmotnosť: 65-98 kg
Pohlavie: Samce a samice
Výskyt: Západná časť Indického oceánu
Status: Ohrozený
Biotopy výskytu: Otvorené more a oceán
Kategória: Latimériovité

Latiméria divná (Latimeria chalumnae) je ryba z čeľade latimériovité, ktorá bola objavená až v roku 1938.

Je typickým príkladom „živej fosílie“. O niektorých druhoch sa pôvodne myslelo, že už dávno vyhynuli, pretože patrí do skupiny, o ktorej sa predpokladalo, že vyhynula pred vyše 65 miliónmi rokov spolu s dinosaurami.

Celá skupina lalokoplutvovcov je zastúpená len jedinou žijúcou čeľaďou – latimériovité a v nej dvoma druhmi – latiméria divná a latiméria indonézska (Latimeria menadoensis; prvý raz opísaná roku 1999). Zástupcovia súčasných latimérií sa veľmi podobajú na svojich vyhynutých predkov-majú pretiahnuté telo, kosodĺžnikovú chvostovú plutvu a párové končatiny s mohutnou svalovinou. Kostra párových plutiev sa podobá na končatiny štvornožcov a lebka sa zas podobá na lebku obojživelníkov. Oplodnenie je vnútorné, sú živorodé a medzi zárodkami sa vyskytuje vnútrotelový kanibalizmus. Sú dravé.

Latiméria divná sa vyskytuje v hĺbke 150-700 metrov pri skalnatých svahoch s podmorskými jaskyňami obmývanými morskými prúdmi. Má veľké, hrubé a ťažké šupiny s lesklými bielymi škvrnkami, svalnaté párové plutvy a nezvyčajnú chvostovú plutvu so stredným lalokom. Prsné plutvy má mimoriadne pohyblivé, vďaka čomu obratne manévruje v skalných puklinách, kde loví ryby a inú korisť. O populáciách latimérie divnej sa vie veľmi málo a jej početnosť sa odhaduje veľmi ťažko, no vzhľadom na to, že má obmedzený areál rozšírenia a je citlivá na lov, vyhlásili ju za ohrozený druh. Ešte pred rokom 1938 ju miestni domorodci poznali a nazývali kombessa a konzumovali ako lahôdku.
Zdroj: Wikipedia
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 5.4)

Kľúčové slová

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#živorodé plazy #latiméria
0.034