Slnečnica ročná - účinky a využitie

Prírodné vedy » Biológia

Autor: mamicka
Typ práce: Referát
Dátum: 02.11.2015
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 192 slov
Počet zobrazení: 7 937
Tlačení: 568
Uložení: 684

Slnečnica ročná (Helianthus annuus L. / Astrovité)

Jednoročná vysoká rastlina s priamou, niekedy aj rozkonárenou stonkou, ktorá sa pestuje na celom svete ako olejnina, krmovina a okrasná rastlina; pochádza zo Severnej Ameriky. Stonka je v dolnej časti obrastená veľkými srdcovitými lista­mi, neskôr sa na konci stonky vytvára

úbor so žltými jazykovitými (sú nerodivé) a terč s hnedými rúrkovitými kvetmi. Plod je nažka. Pre farmáciu má význam semeno (Semen helianthi). Poskytuje olej, ktorý obsahuje glyceridy nenasýtených kyselín: linolovej a olejovej a nasýtených kyselín: palmitovej a arachovej. Olej používaný vo farmácii sa získava studenou cestou lisovaním rozdrvených nažiek. Slnečnico­vý olej nevysychá. Uplatňuje sa v potravi­nárstve ako dôležité antisklerotikum s priaznivým vplyvom na vývin detského organizmu. Vo farmaceutickej praxi sa olej používa na prípravu mastí a náplastí.

Vyrába sa z neho diachylová masť a ná­plasť, mazadlá s amoniakom a alkoholové mazadlá s mydlom proti reumatickým bolestiam. V niektorých krajinách sa zbierajú aj kvetné úbory (Flos helianthi). Droga uží­vaná ako prášok alebo zápar lieči zápaly horných dýchacích ciest, pôsobí močopudne a pomáha pri nadúvaní a hnačkách. Slnečnice sú aj vynikajúce medonosné rastliny.

Slnečnica ročná - termíny kvitnutia a zberu


Termín kvitnutia: jún - september

Termín zberu (semená): august - október (úbory): jún - august
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Liečivé rastiliny - opis, pestovanie, účinky a využitieOdporúčame

Prírodné vedy » Biológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.053