12 najlepších vitamínov

Prírodné vedy » Biológia

Autor: mamicka
Typ práce: Ostatné
Dátum: 10.10.2018
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 859 slov
Počet zobrazení: 753
Tlačení: 63
Uložení: 46

12 NAJLEPŠÍCH VITAMÍNOV

Vitamín A (retinol)

Vitamín A je rozpustný v tukoch a jeho predstupeň (beta-karotén) zaháňajú telesnú aj duševnú únavu a dodávajú elán. Je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Chráni sliznice pred infekciami a je základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu dôležitého pre zrak.
Nedostatok môže viesť k degenerácii očných tkanív a retardácii rastu.
Zdroje: mango, marhule, papája, špenát, mrkva, kapusta, maslo, vaječný žĺtok, pečienka

Vitamín B1 (tiamín)

Záruka dobrej nálady: vitamín B1 pomáha pri stálej podráždenosti, vracia psychickú vyrovnanosť a zvyšuje koncentráciu. Pomáha bunkám tela premieňať sacharidy na energiu a je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému.
Nedostatok vitamínu môže spôsobovať slabosť, únavu a poškodenie nervov. Úplný nedostatok vitamínu B1 vedie k ochoreniu zvanému beri-beri.
Zdroje: hrach, fazuľa, zemiaky, celozrné výrobky, pšeničné klíčky, pivné kvasnice, orechy, banány, bravčové mäso, vajcia, ryby, cestoviny

Vitamín B2 (riboflavín)

Zlepšuje náladu. Pri nedostatku energie a depresívnych náladách pomôže vitamín B2, aby bola vaša duša zas v poriadku. Hrá dôležitú úlohu pri telesnom raste, obnove červených krviniek a uvoľňovaní energie zo sacharidov.
Nedostatok vitamínu nie je frekventovaný, pretože ho obsahuje väčšina potravín. K príznakom nedostatku patrí suchá, popraskaná koža a precitlivenosť očí na prudké svetlo.
Zdroje: vajcia, orechy, fazuľa, listová zelenina (špenát), kukurica, mlieko, mliečne výrobky (tvaroh, jogurt), mäso, ryby, ovsené vločky, pšeničné klíčky

Vitamín B3 (niacín)

Pre zdraví spánok, vitamín B3 zaistí sladké sny, dodá vnútornú rovnováhu a posilní nervy sužované stresom. Podporuje funkciu zažívacieho ústrojenstva, kože a nervov. Rovnako má nenahraditeľnú úlohu pri premene potravy na energiu.
Nedostatok niacínu môže viesť k pelagre, chorobe charakterizovanej postihnutím kože, problémom s trávením a duševnou poruchou.
Zdroje: mliečne výrobky, chudé mäso, orechy, vajcia, huby, obličky, mäso (zverina), hydina, ryby (losos, tuniak, sardinky)

Vitamín B5

Má afrodisiačné účinky. Podporuje tvorbu sexuálnych hormónov a hormónov šťastia. Tento vitamín je veľmi dôležitý pre metabolické spracovanie prijatých živín a nenahraditeľný pre syntézu hormónov a cholesterolu.
Veľké dávky kyseliny pantoténovej môžu spôsobiť hnačku.
Zdroje: vajcia, ryby, mlieko a mliečne výrobky, cereálie a celozrnné pečivo, hlúbová zelenina (brokolica, kel, kapusta), melóny, strukoviny (šošovica, fazuľa), huby

Vitamín B6 (pyridoxín)

Pomáha pri pred menštruačným cyklom (PMS). Vitamín B6 (pyridoxin) je zázračnou zbraňou proti kolísaniu PMS. Hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Nedostatok môže byť spojený s deficitom aj iných B vitamínov, môže k tomu dôjsť u mladých ľudí a pri konzumácii príliš veľkého množstva alkoholu.
Nedostatok sa prejaví poruchami imunitného systému, problémami s rastom a postihnutím svalov.
Zdroje: nelúpaná ryža, zemiaky, strukoviny, mäso (bravčové), banány, mliečne výrobky, kvasnice, orechy, celozrnné produkty

Vitamín B9 (kyselina listová)

Po kyseline listovej budete šťastní. Spoločne s vitamínmi B1, B6 a B12 pomáha B9 pri produkcii hormónu šťastia (serotonin). Kyselina listová (kyselina folová) je základným koenzýmom metabolizmu bielkovín. Je dôležitá pre tvorbu červených krviniek, syntézu DNA (molekuly nosiacej genetickú informáciu), rast tkaniva a funkciu buniek. Okrem toho zvyšuje chuť do jedla a stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny.
Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť poruchy rastu, šedivenie vlasov, zápal jazyka (glositída), vredy v ústach, peptické vredy a hnačku.
Zdroje: fazuľa a ďalšie strukoviny, citrusové plody a džúsy, pšeničné otruby a celozrnné výrobky, zelená listová zelenina, hydina, bravčové mäso, kôrovce, pečienka, paradajky, kapusta, chren, cukety, zelená zemiaky, celozrná múka, sója, orechy

Vitamín B12 (kobalamín)

Elixír života v starobe. Práve starší ľudia majú často nedostatok vitamínu B12 a prepadajú preto depresiám. Rovnako ako iné vitamíny B je aj vitamín B12 dôležitý pre metabolizmus. Je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a fungovanie centrálneho nervového systému.
Nedostatok môže viesť k pernicióznej anémii a degenerácii kostnej drene.
Zdroje: ryby (makrela, morský okúň, sleď), račie mäso, slávka jedlá, vajcia, červené mäso, hydina, kôrovce, mlieko a mliečne výrobky

Vitamín C (kyselina askorbová)

Skutočne dodá životný elán. Tomu kto je trvalo unavený a nič ho nebaví, chýba často vitamín C. Je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni telesné tkanivá a ostatné vitamíny. Je potrebný pre reguláciu normálneho telesného rastu, hojenie rán a reakcií na stres a stimuluje tvorbu bielych krviniek.
Nedostatok môže viesť k vyššej vnímavosti voči infekciám a celkovému horšiemu zdravotnému stavu.
Zdroje: citrusové plody, kiwi, paprika, petržlen, zemiaky, rakytník rešetliakový, čierne ríbezle

Vitamín D

Slnečný vitamín. Už po 10 minútach na slnku sa v tele vytvára vitamín D (calciferol) Prirodzene to robí dobre tiež duši. Telo si ho vytvára samo na slnku. Podporuje vstrebávanie vápnika, čo je základom pre zdravý vývoj zubov a kostí. Tento vitamín takisto pomáha udržať primerané hladiny vápnika a fosforu v krvi.
Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k mäknutiu kostí a krivici.
Zdroje: morské ryby (makrela, losos, sleď), avokádo, mlieko, mliečne výrobky, vajcia, obohatené cereálie

Vitamín E (tokoferol)

Vitamín E je rozpustný v tukoch (len spoločne z tukom ho dokáže telo vstrebať) a zoceľuje nervy. Je potrebný pre ochranu buniek a ako antioxidant, je zodpovedný za normálny rast a vývin svalov, funkciu krvného obehu, nervového a zažívacieho systému.
Zdroje: olej z pšeničných klíčkov, bodliakový, olivový a slnečnicový olej, müsli, obilné klíčky, majonéza, rybie konzervy, orechy, vaječný žĺtok, avokádo, celozrnné produkty, listová zelenina
Vitamín K
Posilňuje telo a ducha. Vitamín K má pozitívny vplyv na hormonálnu hladinu a dodáva stresovanej duši novú silu.
Zdroje: ružičková a listová zelenina (kapusta, karfiol, brokolica), kyslá kapusta, zelený čaj, vajcia
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Prírodné vedy » Biológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.019