Japonská B encefalitída (zápal mozgu)

Prírodné vedy » Biológia

Autor: verca123
Typ práce: Referát
Dátum: 25.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 279 slov
Počet zobrazení: 264
Tlačení: 20
Uložení: 19

Japonská B encefalitída (zápal mozgu)

Aká je to choroba?

Japonská encefalitída B je akútne ochorenie, ktoré spôsobuje vírus. Ochorenie prebieha prevažne bez príznakov ako veľmi ľahké. V malom percente nakazených však postihuje centrálny nervový systém, u niektorých ochorenie postupuje veľmi rýchlo, nastupujú obrny, až chorí upadajú do kómy. U časti takto chorých zanecháva prekonané ochorenie trvalé následky. Ochorenie prenáša komár, rezervoárom je najčastejšie prasa domáce.

Je možné ochorenie liečiť?

Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, liečba je symptomatická a nebýva vždy úspešná.

Vyskytuje sa ochorenie na Slovensku?

Výskyt ochorenia na Slovensku nebol zaznamenaný, nakoľko sa jedná o endemickú nákazu niektorých Afrických krajín.

Je možné ochorenie zavliecť zo zahraničia?

Japonská encefalitída typu B sa vyskytuje v juhovýchodnej Ázii, najčastejšie v letnom a jesennom období.

V Číne, Japonsku, Kórei, Vietname, na Indickom subkontinente a Oceánii sa zaznamenáva ročne okolo 30 000 ochorení, z ktorých asi 5000 končí smrťou. Nákaza na Slovensko možno importovať avšak na Slovensku nie sú klimatické podmienky pre jej šírenie.

Ako sa možno pred ochorením chrániť?

Účinnou ochranou proti ochoreniu je očkovanie, ktoré spolu s použitím ochranných prostriedkov proti komárom pomáha zabrániť ochoreniu. Na očkovanie sa používa neživá očkovacia látka, ktorá sa aplikuje injekčne do svalu.

Je očkovanie bezpečné?

K vedľajším účinkom očkovania patria ľahké lokálne reakcie.

Kedy sa treba dať zaočkovať?

Očkovanie treba vykonať optimálne 1 mesiac pred odchodom do endemickej oblasti, avšak minimálne 3 týždne, nakoľko základné pozostáva z 2 dávok podaných v intervale 1 – 2 týždne. Týždeň po podaní 2. vakcíny možno očkovaného považovať za chráneného. Očkovanie sa odporúča vykonať len výnimočne a to u osôb, ktoré budú 4 týždne a viac pobývať v endemických krajinách a to najmä na vidieku a to predovšetkým z profesionálnych dôvodov a len výnimočne turistom, ktorí sa tak isto zdržia v endemických oblastiach dlhšie.

 

Poznámka: 

Očkovacia látka nie je v Slovensku registrovaná, jej výrobcom je Japonsko a možno ju pre výnimočné prípady zakúpiť v Rakúsku.

 

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Ochorenia od A po ZOdporúčame

Prírodné vedy » Biológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.014