Civilizačné pohlavné choroby

Prírodné vedy » Biológia

Autor: Siu-liu
Typ práce: Referát
Dátum: 31.03.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 2 383 slov
Počet zobrazení: 36 061
Tlačení: 1 767
Uložení: 4 923
Úvod:
V dnešnej uponáhľanej dobe je mnoho rôznych chorôb, ktoré na človeka číhajú. Oproti minulosti existuje nespočetne veľa ochorení rôzneho druhu. Kým v minulosti umierali ľudia na chrípku či osýpky dnes sú to oveľa zákernejšie choroby, sú to civilizačne choroby, ktoré kráčajú ruka v ruke s pokrokom.

Ja sa zameriam na pohlavné choroby, ktoré napriek dnešnej informovanosti sú pomerne rozšírené. Vyskytovali sa už v minulosti a mali ich mnohý panovníci. Podľa mňa je potrebné sa o týchto chorobách rozprávať oveľa viac. Je potrebné šíriť informácie.

HISTÓRIA alebo muži ktorý pomohli k poznaniu
August von Wassermann vyvinul v r. 1906 prvú skorú dôkazovú metódu na syfilis, o štyri roky neskôr objavil Paul Ehrlich proti tejto chorobe prvý účinný liek, Salvarsan, prípravok obsahujúci arzén. Objavením penicilínu Alexandrom Flemingom a jeho vysoko technická výroba po 2. svetovej vojne bleskovo rozšírila spektrum účinných liečebných metód.

2. CHARAKTERISTIKA POHLAVNÝCH CHORÔB:
Jedná sa o ochorenia, ktoré sú vyvolávané baktériami, parazitmi, plesňami, protozoami, alebo vírusmi. Prenos nastáva prevažne alebo výlučne pohlavným stykom alebo úzkym telesným kontaktom. Príležitostne je možný aj dodatočný nepohlavný prenos, napr. transfúziou krvi.

3. NAJZNÁMEJŠIE CHOROBY:
Poznáme veľa rôznych chorôb. Napríklad:
- Syfilis
- Bakteriálna vaginóza
- Kvapavka
- AIDS
- Trichomoniáza
- Herpes genitalis
- Svrab
- Chlamýdie

A: SYFILIS
Syfilis (Lues) patrí medzi klasické pohlavné choroby. Je vyvolané baktériou Treponemou pallidum, schopnou infikovať takmer všetky orgány a tkanivá v ľudskom tele, a spôsobovať svojmu hostiteľovi nemalé obťiaže.
Ide o infekčné, celkové a chronické ochorenie, ktoré prebieha v niekoľkých fázach. Počas nich sa strieda obdobie bezpríznakové s obdobím príznakovým (klinickej manifestácie), pričom v počiatočných štádiách ochorenia nemusia byť zrejmé žiadne príznaky. V priebehu ochorenia sa rozvíjajú orgánové zmeny. Zákernosťou ochorenia je, že niektoré z nich môžu prejaviť až po rokoch.
V prípade podozrenia z indikácie syfilisom treba okamžite vyhľadať svojho obvodného lekára, alebo navštíviť dermatovenerológa (kožný lekár). Tak ako pri väčšine ochorení aj tu platí pravidlo → čím skôr, tým lepšie.

DELENIE:

Základné rozdelenie ochorenia je na syfilis získaný (akvirovaný) a sifilis vrodený (kongenitálny), pričom z hľadiska početnosti ale aj výskytu v budúcnosti je zrejme významnejší syfilis akvirovaný.
Hlavným spôsobom prenosu v tejto skupine je jednoznačne rizikový pohlavný styk. Priebeh ochorenia lekári rozdeľujú do troch štádií, ktoré na seba nadväzujú.

ZISKANÝ
1. Štádium (primárny syfilis) sa začína prejavovať po 10 - 90 dňoch (obvykle 3 - 4 týždne) v mieste prvého kontaktu s baktériou. Je to štádium invázie baktérií do tela a je možné, že v niektorých prípadoch zostane nerozpoznané. Na koži alebo sliznici vzniká tzv. tvrdý vred, ktorý obvykle nebolí a po určitom čase sa spontánne zahojí. Môže sa nachádzať kdekoľvek na tele, ale najčastejšie je lokalizovaný na genitáliách, v ústnej dutine (podnebie, pery, jazyk), v okolí análneho otvoru, vzácnejšie na prsiach či prstoch. Zároveň sa rozvíja zdurenie regionálnych lymfatických uzlín, ktoré ale nie sú bolestivé.

2. Štádium (sekundárny syfilis) sa obvykle prejavuje za niekoľko týždňov až mesiacov. Najbežnejšou manifestáciou sú kožné a slizničné lézie. Ide prevažne o menšie či väčšie vredy, nesvrbivé vyrážky, ložiská v ústach podobné aftom ako aj začervenanie hltanu. Vyskytujú sa aj špecifické lézie tzv. conylomalata lata → sú to mokvajúce pupienky na vlhkých miestach kože a sliznice. Kožné a slizničné lézie sú v tomto štádium (ale aj v primárnom) vysoko nákazlivé, pretože baktérie sa nachádzajú priamo v nich. Zdurenie lymfatických uzlín už nie je iba lokálne ale celo telové, pretože treponemy sa po prekonaní lokálnych uzlín rozšírili do celého tela. V tomto štádiu už môže dochádzať k vážnejšiemu poškodeniu rozličných orgánov (pečeň, obličky, kosti, kĺby, dúhovka, srdce, aorta)

3. Štádium vzniká postupne po bezpríznakovom období ktoré môže trvať roky až desaťročia. Vytvárajú sa závažné orgánové zmeny, ktoré môžu spôsobiť až smrť. Medzi najpostihnutejšie orgány a tkanivá patria koža, sliznice, kosti, oči, dýchací systém, tráviaci trakt, srdcovocievny systém a nervový systém.

VRODENÝ
Kongenitálny syfilis tvorí druhú skupinu ochorení, ktorá je ale našťastie menej rozšírená, a to hlavne vďaka vyšetreniam na Treponemu pallidum, ktoré by mali byť urobené u každej tehotne ženy. Je to transplacentárne prenosná infekcia, ktorá sa vyskytuje u detí neliečených alebo neadekvátne liečených matiek.

Dieťa môže mať minimálne symptómy, alebo môžu symptómy do 6 - 8 týždňa chýbať (neskorá forma) .Takisto býva bežné, že symptómy sú zrejmé hneď od narodenia. Slizničné a kožné lézie sú infekčné a preto musí byť dieťa izolované. Kongenitálny syfilis sa rozdeľuje do dvoch foriem :
Včasná forma - postihnutie je zrejmé hneď po pôrode. Dieťa je atrofické, zápalové procesy na nosnej sliznici môžu vyústiť až v rozpad nosných kostičiek → vzniká sedlovitý nos. V okolí úst sa vytvárajú paprskovité "parrotove jazvy". Postihnuté môžu byť aj kosti (šabľovité tibie), vnútorné orgány (pazúrková pečeň, biela pneumonia, hepatosplenomegália), nervový systém.

Neskorá forma - stigmy skorej formy môžu chýbať alebo sa k nim pripájajú ďalšie príznaky ako "Hutchinsonov trias" (zápal očnej šošovky vedúci k slepote) postihnutie sluchového nervu a charakteristické súdkovité rezáky.

B: KVAPAVKA

Pôvodcom kvapavky je gramnegatívna baktéria diplokok Neisseria gonorrhoeae, usporiadaná do dvojíc. Je to gonokok. Gonokoky sú antigénne veľmi heterogénne a neexistuje jednotný prístup k ich klasifikácii. Existujú rôzne klasifikačné schémy na základe rastových nárokov, antigénnych vlastností a citlivosti na antibiotiká. Na celom svete sú rozšírené gonokoky rezistentné na penicilín a tetracyklín. Človek je jediným hostiteľom v prírode a je aj jediným zdrojom infekcie. Táto baktéria je veľmi citlivá na vonkajšie prostredie a mimo ľudského organizmu veľmi rýchlo hynie.

PRÍZNAKY:

Ženy:
• žien nemá žiadne príznaky
• neobvyklý vaginálny výtok
• bolesť či pálenie pri močení
• bolesť pri pohlavnom styku
• bolesť v pod brušku
• v niektorých prípadoch krvácanie s rôznou intenzitou
Muži:
• 10% mužov nemá žiadne príznaky
• neobvyklý výtok z penisu, hustý, hnisavý bielej alebo žltej farby
• rezanie alebo pálenie pri močení
• časté močenie alebo problém udržať moč
• napätie alebo bolesť v semenníkoch

PRÍČINY VZNIKU:

Kvapavka sa prenáša takmer výlučne nechráneným pohlavným stykom, vaginálnym, análnym aj orálnym, prijímaním aj dávaním. Matky nakazené kvapavkou môžu infikovať dieťa počas pôrodu.

SPÔSOBUJE:

Kvapavka napáda bunky slizníc. Vstupnou bránou u mužov je močová trubica, u žien krček maternice, pri análnom sexe konečník, pri orálnom aj keď zriedkavejšie hrdlo. Postupne sa môže šíriť na sliznicu močového mechúra, maternicu a vajcovody. Ak nie je choroba liečená, môžu sa u žien prejaviť problémy spojené so zápalom maternicového čípku, maternice, vajcovodov, panvovej oblasti, močovej trubice a kĺbov. Infekcia reprodukčných orgánov môže u ženy viesť k mimomaternicovému tehotenstvu, potratom, neplodnosti a chronickým bolestiam.

Možné následky neliečenia u ženy:
- PID časté zápaly orgánov malej panvy, častejšie sa vyskytujúce pri súčasnej infekcii chlamydiou trachomatis .
- Mimomaternicové tehotenstvo.
- Cysty na vajcovodoch v krajnom prípade až neplodnosť.
- Predčasný pôrod.
- Infikácia plodu, spojená najčastejšie so zápalom očí a zápalom pľúc u dieťaťa .
- Zápaly kĺbov, najmä kolena alebo lakťa.
Možné následky neliečenia u mužov:
- Časté zápaly močovej trubice.
- Zápal nadsemeníka, tzv. epididymitída, v krajnom prípade až sterilita.
- Zápal prostaty, tzv.prostatitída.
- Zápaly kĺbov
Pri nedodržaní pravidiel hygieny sa môže preniesť na očné spojovky. Pri pôrode neliečenej matky sa môže preniesť tiež do očí, alebo konečníka dieťaťa.

DIAGNOSTIKA:
Ochorenie sa zisťuje výterom z pošvy u ženy, niekedy aj z močovej trubice, konečníka, alebo hrdla nakoľko kvapavkou môže byť infikovaný aj konečník v prípade análneho sexu a hrdlo v prípade orálneho sexu. U muža sa kvapavka zisťuje výterom z ústia močovej trubice, konečníka, alebo hrdla nakoľko kvapavkou môže byť infikovaný aj konečník v prípade análneho sexu a hrdlo v prípade orálneho sexu. Stery sú veľmi citlivé na vonkajšie prostredie, preto musia byť ihneď dopravené v termonádobe do laboratória na kultiváciu. Kultivácia trvá obvykle dva dni.

LIEČBA:
Predovšetkým je nutné zdôrazniť, že kvapavka je liečiteľná. Voľba vhodného antibiotika či chemoterapeutika záleží od mnohých faktorov: od citlivosti na dané antibiotikum, od miesta výskytu infekcie, komplikovanosti priebehu kvapavky, tehotenstva, alergie, súčasnej možnej infekcie spojenej s inou STDs (pohlavne prenosné ochorenie), z nich niektoré môžu tiež spôsobovať zápaly, najčastejšie chlamydiové a mykoplazmatické infekcie apod. Úspešnosť liečby sa kontroluje povinným vyšetrením, tzn. troma kontrolnými bakteriologickými vyšetreniami. Lekári varujú pred samo liečením, ktoré nesprávnou liečbou vedie k vzniku odolných druhov baktérií.
Ako sa chrániť?

Dodržovaním zásad bezpečného sexu. Pri príležitostnom sexe, správnym použitím kondómu, pri súčastnom zamedzení styku akýchkoľvek slizníc. Pozor, prenos je možný aj orálnym sexom, prijímaním aj dávaním. Monogamia a obmedzenie promiskuity poskytuje najlepšie riešenie. Nenechajte sa odbiť, žiadajte u svojho dermatovenerológa ster na kvapavku v prípade podozrivého výtoku po nechránenom pohlavnom styku s podozrivým partnerom !

C: AIDS

AIDS je skratka pre Acquired Immuno Deficiency Syndrome (syndróm získanej imunodeficiencie), HIV pre Human Immunodeficiency Virus . Pôvodca ochorenia je jednopovrazcovitý RNA vírus, ktorý nesie názov Humano Immuno Deficiency Virus (HIV) a patrí ku skupine retrovírusov. Retrovírusy sú zase „členmi“ rodu lentevírusov. Pre tieto vírusy je charakteristické, že sa ich po následnej infekcii doposiaľ ešte nikdy nepodarilo úplne z tela eliminovať. Časový úsek medzi nakazením a prepuknutím choroby (obdobie latencie) je relatívne dlhý. Existujú hlavne dva druhy vírusov HIV: HIV-1 vyskytujúci sa na celom svete, HIV-2 vyskytujúci sa naproti tomu najmä v západnej Afrike.

ŠTATISTIKA:
Na začiatku 80-tych rokov došlo v Kalifornii a New Yorku najprv prevažne u homosexuálnych mužov k výskytu dosiaľ neznámeho ochorenia. 1984 bol ako spúšťač choroby identifikovaný vírus HIV a AIDS bol definovaný ako syndróm rôznych ochorení rovnakej príčiny. Od prepuknutia pandémie sa až doteraz vírusom HIV celosvetovo nakazilo viac než 60 miliónov ľudí. V súčasnosti žije asi 42 miliónov ľudí s vírusom HIV (stav: december 2002). V minulom roku sa na celom svete vírusom HIV nakazilo asi 5 miliónov ľudí. Okolo 3,1 milióna ľudí zomrelo v roku 2002 na následky infekcie vírusom HIV, z toho len 2,3 milióna v Afrike. Tak sa AIDS stal príčinou úmrtí číslo 1 už aj v afrických štátoch ležiacich južne od Sahary.

AIDS je medzičasom na celom svete štvrtou najčastejšou príčinou smrti. V Nemecku sa od začiatku šírenia vírusu HIV infikovalo asi 60 000 ľudí, z toho 20 000 ľudí zomrelo. Teraz žije v Nemecku s infekciou HIV necelých 40 000 ľudí, z toho necelých 30 000 mužov a dobrých 8 000 žien. Zaujímavé je, že tento počet každým rokom stúpne o približne 2000, lebo vďaka lepším liečebným možnostiam zomiera na AIDS stále menej ľudí.

PRÍZNAKY:
HIV je vírus nedostatku ľudskej imunity. Tento vírus napadá imunitný systém človeka
a tak znižuje jeho obranyschopnosť voči ochoreniam. Tým, že je imunitný systém slabší, človek ľahšie podľahne iným ochoreniam, baktériám a vírusom. Prvé príznaky HIV infekcie sú ľahko zameniteľné s chrípkovým ochorením a objavujú sa 2−3 týždne od infikovania. Celková únava, pocit napínania na zvracanie, bolesť kĺbov a svalov, zvýšená teplota až horúčka, vyrážky, bolesť hrdla, hnačka, zväčšenie lymfatických uzlín, malátnosť. Tieto príznaky sa však po niekoľkých týždňoch stratia. Okrem toho, u veľa ľudí, ktorí sú infikovaní vírusom HIV, sa tieto príznaky neobjavujú.
Medzi infikovaním vírusom HIV a vypuknutím choroby AIDS môže uplynúť niekoľko rokov − 6 až 10.
AIDS je syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Je to posledné štádium HIV infekcie. Znamená to, že človeku úplne zlyhá imunitný systém a telo už nie je schopné brániť sa žiadnemu ochoreniu. Pre človeka chorého na AIDS môže byť aj bežné ochorenie, ako napríklad chrípka, smrteľné!

PRENOS:
HIV sa môže preniesť pri každom druhu pohlavného styku, ktorý nie je chránený prezervatívom, alebo inou bariérovou ochranou. To znamená pri bežnom styku do pošvy, pri análnom sexe alebo pri dráždení pohlavných orgánov ústami. Krvnou cestou, napríklad spoločným používaním ihiel a injekčných striekačiek (piercing, tetovanie a iné). Z infikovanej matky na dieťa počas tehotenstva, pôrodu alebo materským mliekom.
D: Trichomoniáza

Pohlavná infekcia, obvykle prenášaná pohlavným stykom. Väčšinou postihuje pošvu, môže sa však dostať aj do močovej trubice partnera alebo partnerky a do predstojnej žľazy (prostaty) muža. Je jednou z najčastejších príčin výtoku z pošvy. Ak je zasiahnutá močová trubica, močenie je sprevádzané pálením.

PRÍZNAKY:
- Silné podráždenie
- Pálenie
- Svrbenie
- Nepríjemný spenený žltkastý výtok
- Často tiež spôsobuje nepríjemné pocity či bolesť pri pohlavnom styku.
- Stanovenie diagnózy
- Špinenie vychádzajúce z pošvy

LIEČBA

Perorálne (ústnou formou podávané)antibiotiká (ak nie ste tehotná alebo nedojčíte).

Podľa súčasných poznatkov trichomoniáza nepredstavuje dlhodobé nebezpečenstvo pre váš reprodukčný systém, ale liečení musia byť obaja partneri, aj napriek tomu, že jeden z nich žiadne príznaky nemá.

E: Herpes (opar)
Opuchnuté lymfatické uzliny v slabinách, pocity ako pri chrípke a pľuzgiere na pohlavných orgánoch alebo v ústach. (Nikdy nebozkávajte na ústa ani genitálie toho, kto má opar.) Šíri sa pohlavným stykom s nakazeným partnerom alebo orálnym sexom.

PRÍZNAKY
- Rovnaké u mužov a u žien. Môžu byť mierne alebo závažné.
- Pocity ako pri chrípke, zväčšené lymfatické uzliny v slabinách
- Svrbenie alebo pálenie na mieste, kde sa objaví pľuzgier
- Malé bolestivé pľuzgieriky na pohlavných orgánoch či v ústach
- Pľuzgiere môžu pretrvávať v priemere 10 dní, a potom vymiznúť, vírus však zostáva v tele aj naďalej.
- Stanovenie diagnózy
- Diagnóza pohlavného oparu sa obvykle stanoví podľa jeho vzhľadu, len čo sa objaví.

LIEČENIE

Doposiaľ neexistuje nijaká skutočne efektívna liečba, ktorá by na opar účinkovala, choroba však musí byť pod kontrolou a v čase vypuknutia choroby sa sexu treba zriecť.

Ak sa nebudete liečiť, môžete nakaziť svojho partnera.
Matka môže pri pôrode nakaziť svoje dieťa.

E: Svrab

Svrab je infekcia, ktorú vyvoláva roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Postihuje kožu človeka. Infekcia sa prenáša z človeka na človeka osobným kontaktom. Nízka hygiena a promiskuita zvyšujú riziko nákazy.

PRÍZNAKY:
• Silné svrbenie v postihnutej oblasti
• Najčastejšie postihuje kožu medzi prstami a na vonkajších častiach pohlavných orgánov (u mužov miešok, predkožka; u ženy veľké pysky ohanbia)

DIAGNOSTIKA:
• Na svrbiacich miestach možno vidieť červenkasté chodbičky a v nich samičky zákožky svrabovej
• Mikroskopické vyšetrenie materiálu odobratého z postihnutej oblasti

LIEČBA:
• Natieranie tela krémom s účinnou látkou lindan
• V prípade kožných zápalov sa podávajú kortikosteroidy

OCHRANA:
1. Používaj ochranu pri sexe!
2. Používaj sterilné injekčné striekačky a ihly, ihly pri tetovaní a podobne!
3. Používaj ochranné gumené rukavice pri kontakte s krvou!
4. Ak si tehotná, požiadaj o testovanie na HIV!
5. Nedojči dieťa, ak žiješ s vírusom HIV!

zásada troch písmen:
Abstinencia
Be faithful = buď verný
Condom

Záver:
Touto prácou som chcela upozorniť na nedostatočnú informovanosť o pohlavných chorobách. O sexe sa rozpráva, trh médií je ním presýtený, ale informácie takéhoto druhu sa len ťažko zháňajú. Webové stránky sú neprehľadné a nezrozumiteľné. Knižnice nemajú literatúru, ktorá sa zaoberá takouto problematikou. Jediné knihy, ktoré sú dostupné sú lekárske a tie sú príliš odborné a nezrozumiteľné neodborníkovi. Je potrebné mladých ľudí upozorniť aj na to že okrem neplánovaného rodičovstva si z nechráneného a náhodného pohlavného styku môžu domou doniesť pohlavnú chorobu. Je potrebné, aby sa ľudia nehanbili, ale aby išli k lekárovi.

Použitá literatúra:
1. www.gaylive.sk
2. www.rodicovstvo.sk
3. www.centrumzdravia.sk
4. www.primar.sk
5. www.stribky.cz
6. www.eset.sk
7. www.zdravie.sk
8. www.evrina.sk
9. www.wikipedia.sk
10. www.antikoncepcia.sk

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Prírodné vedy » Biológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.029 s.
Zavrieť reklamu