Breza bradavičkatá - Betula pendula

Prírodné vedy » Biológia

Autor: mirka2
Typ práce: Referát
Dátum: 08.10.2014
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 320 slov
Počet zobrazení: 2 664
Tlačení: 238
Uložení: 222
Ľudové názvy: breza, breza biela

Opis

Strom (niekedy ker) z čeľade brezovitých (Betulaceae), vysoký, štíhly, s odlupujúcou sa bielou kôrou. Mladé prútovité konáre majú kôru čiernohnedú s bradavkovitými žliazkami. Dlhostopkaté listy sú jemne sieťovite žilkované. Kvety sú jednodomé vo valcovitých jahňadách: tyčinkové sa vyvíjajú už v jeseni, piestikové len na jar. Plody sú nažky. Kvitne od apríla do mája.

Výskyt

Rastie v lesoch a hájoch, na úhorovitých a skalnatých miestach.

Pestovanie

Vysadzuje sa pri cestách, v záhradách a pod.

Zber

Zbierame mladé lepkavé listy s krátkou stopkou bez zdrevnatených častí stromu. Odtŕhame jednotlivo, alebo ich z konárov opatrne zošmýkáme, pričom dbáme, aby na strome zostalo ešte dosť listov a aby sme nemali primiešaniny (jahňady, kúsky konárikov a pod.). Sušíme riedko rozložené pri teplote do 35°C bez obracania, lebo sú krehké. Schnú rýchle. Pri uskladňovaní netlačíme. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Folium betulae. Má slabo aromatický pach a horkastú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje saponíny, éterický olej, živicu, triesloviny, flavonoid hyperosid, vitamín C a iné látky.

Vlastnosti

Diuretikum, diaforetikum, antireumatikum.

Úžitok

Súčasť priemyselne vyrábaných močopudných čajovín a iných prípravkov. Osoží pri chorobách močových ústrojov (vnútorne ako odvar, aj zvonka do kúpeľa), ako aj pri lámke (reume) a pod. Napomáha látkovej premene (zvyšuje vylučovanie moču a nedráždi pritom obličky).

Upozornenie

Drogu možno zbierať i z príbuznej brezy plstnatej (Betula pubescens Ehrh., č. bríza pýritá), ktorá je trochu nižšia, má o niečo menšie chlpaté listy a rastie zväčša na rašelinách.

Poznámka

Droga má silne potopudné účinky, preto ju odporúčame užívať len v miernych dávkach a to v pokoji, alebo na lôžku. Používajú sa i brezové púčiky (Gemmae betulae), zbierané pre silicu, ktorá vôňou pripomína ružový olej a používa sa do vodičiek na vlasy a brezová kôra (Cortex betulae), z ktorej sa suchou destiláciou získava brezový decht (Pix betulae, syn. Oleum Rusci), používaný ako dezinficiens pri kožných chorobách, na natieranie pri lámke (reume), zápale sedacieho nervu (ischias) a pod.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Vyhľadaj ďalšie študentské práce pre tieto populárne kľúčové slová:

#strom breza #breza #O breze #breza plstnatá


Odporúčame

Prírodné vedy » Biológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.012 s.
Zavrieť reklamu