Modrohlávok ovocný – Diloba caeruleocephala

Prírodné vedy » Biológia

Autor: mirka2
Typ práce: Referát
Dátum: 18.10.2014
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 201 slov
Počet zobrazení: 2 022
Tlačení: 199
Uložení: 201

Dostal meno podľa zafarbenia hlavy húseníc. Motýle sa objavujú v prírode až v jeseni, často až v novembri. Motýľ má predné krídla sivofialové alebo hnedosivé, samček má zadné krídla sivožlté, samička s tmavou škvrnou v rohu a hnedastou v strede. Oplodnené samičky kladú 2-8 vajíčok v skupinách, prilepujú ich výlučkom a pokrývajú hnedastými chĺpkami. Vajíčka prezimujú a skoro na jar už v apríli sa liahnu húsenice, ktoré sa spočiatku živia púčikmi, neskôr listami a zahryzávajú sa aj do povrchu plodov. Dospievajú v máji až júli. Potom si v trhlinách kôry zhotovujú zámotky, do ktorých si zapriadajú čiastočky kôry a iné cudzie telieska. V nich asi desať dní odpočívajú ako pronymfy a až potom sa kuklia.

Húsenice škodia predovšetkým na hruškách, jabloniach, marhuliach, broskyniach, slivkách čerešniach, m andľovníkoch. V niektorých rokoch spôsobujú značné škody priamo ožieraním púčikov a plodov a nepriamo tým, že otvárajú vstup pre rôzne hubové nákazy.

Ochrana: Húsenice sa držia na listoch dosť slabo, preto sa dajú ľahko striasť a zničiť, alebo lepkavými pásmi na kmeni zabránime ich novému výstupu do koruny stromu. Špeciálna chemická ochrana nie je potrebná, pretože v období ich škodlivosti postrekujeme proti škodcom insekticídmi, ktoré ich tiež ničia (proti piliarkam, obaľovačom a pod.)

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Prírodné vedy » Biológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.018 s.
Zavrieť reklamu