Ivanhoe - Walter Scott

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Dievča anika (24)
Typ práce: Referát
Dátum: 04.06.2011
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 313 slov
Počet zobrazení: 3 064
Tlačení: 298
Uložení: 353
Walter Scott: Ivanhoe
 
OSOBY:
odohráva sa v dobe Richarda I. Levieho Srdca
Ivanhoe – Wilfred z Ivanhoe
Cedrik Sas – otec Ivanhoea
Rowena
Izák z Yorku – Žid
Brian de Boris – Guilbert – templár
 
DEJ:
Wamba a Gurth pasú svine. Opát Aymer a Brian idú k Cedrikovi, stavili sa o kráse Roweny. Sprevádza ich pútnik. Pútnik varuje Izáka, Brian ho chce chytiť. Izák napíše list priateľovi, aby mu dal koňa a zbroj. Súboj v Ashby-de-la-Zouche, Vydedený rytier vyzve Briana na boj na život a smrť, zvíťazí Vydedený. Napokon sa stane víťazom prvého dňa a zvolil za kráľovnú krásy Rowenu. Druhý deň zvíťazil opäť, aj nad Brianom. V súboji lučišníkov zvíťazil Robin Hood z Locksley. Wilfred je ranený. Na hostine nebol ani Wilfred, ani Robin. Wilfred bol ranený, ujala sa ho Rebeka. Šli do Yorku, pridali sa k Cedrikovi. Skupinu prepadli zamaskovaní de Bruce, templár a spol., dopravili ich na hrad priateľa, ale Wampovi a Gurthovi sa podarilo ujsť, pripojil sa k nim Locksley s družinou a Čierny rytier (Richard Levie Srdce), ktorý už predtým zachránil Wilfredovi život. Všetci zajatí sú na Front-de-Boeufovom hrade. Zaútočia, zvíťazia, ale Rebeku vezme so sebou do kláštora Brian. Súdia ju, ona žiada, aby o nej rozhodol súboj.

Wilfred sa stretáva opäť s Richardom u Robina. Idú na Coningsbuský hrad, kde nariekajú nad údajnou smrťou Athelstena – snúbenca Roweny, ktorý padol pri súboji v druhom dni. Richard žiada Cedrika, aby splnil sľub, ktorý mu dal, že mu splní hocičo, čoby si želal. Chce, aby odpustil Wilfredovi, urobí to. Vtedy sa rozleteli dvere a vstúpil Athelstan, ktorý bol len v bezvedomí a neskôr ho opojili vínom a zviazali, pretože chceli po ňom dediť. Dali ho do žalára a hovorili mu, že je v očistci. Tri dni jedol chlieb a pil iba vodu. Nakoniec sa mu podarilo ujsť. Zrušil zasnúbenie s Rowenou.

Izák našiel Wilfreda. Ten odišiel bojovať za Rebeku. Len sa Briana dotkol a on vypadol zo sedla a zomrel. Rebeku prepustili. Wilfred si vzal Rebeku, ktorá navštívila pred odchodom z Anglicka Rowenu a poďakovala sa jej.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 0)

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#citatelsky dennik - na chlieb #Bezruč #walter scott #robin hood #scott


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.016