Antigona - Sofokles

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 185 slov
Počet zobrazení: 7 682
Tlačení: 564
Uložení: 573
Je to tragédia - zachytáva konflikt medzi “premenlivými” zákonmi vládcov a večnými pravidlami morálky.

V prológu sa objasňujú udalosti pred začiatkom drámy, príčina konfliktu, miesto a čas deja: ráno pred kráľovským palácom v Tébach; deti kráľa Oidipa (Antigona, Ismena, Eteokles, Polyneikos) žijú v Tébach, kde vládne kráľ Kreon; Polyneikos tiahne s vojskom proti mestu; jeho brat Eteokles padne pri obrane ako hrdina, Polyneykos zahynie ako vlastizradca a Kreon ho zakáže pochovať. Antigona žiada sestru Ismenu o pomoc pri uskutočnení smelého plánu - nerešpektovať ľudský zákon, ktorý šliape po božích zákonoch. Ismena v strachu odmieta a Antigona sama preukáže Polyneikovi posledné pocty. Nasleduje 5 dejstiev oddelených vstupnou piesňou zboru, ktorá rekapituluje, naznačuje ďaľší dej, zdôrazňuje myšlienku dejstva.

Antigona sa priznala k pochovaniu Polyneika. Kreon nomohol ustúpiť od svojho nariadenia, lebo nechcel, aby sa naňho pozerali ako na slabocha. Syn Haimon po prosil o život svojej snúbenice Antigony. Kreon bol neoblomný, Ismenu prepustil na slobodu, ale Antigonu dal zatvoriť do kamennej hrobky. Keď sa Antigona uškrtila na závoji, Haimon spáchal samovraždu. Kreon pochopil, že jeho rozhodnutie nebolo správne. Jeho manželka Eurydika sa od žiaľu nad Haimonovou smrťou prebodla mečom.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Sofokles

Sofokles

Sofokles alebo Sofoklés bol najväčší grécky dramatik, autor tragédií, 18-násobný víťaz dionýzií, kňaz a politik v Aténach.Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.036