Statky zmätky - Jozef Gregor Tajovský

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Dievča babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 298 slov
Počet zobrazení: 7 472
Tlačení: 479
Uložení: 466
- sociálna drámav štyroch dejstvách. Názov vyjadruje hlavnú myšlienku: statky (majetky) spôsobujú zmätok v medziľudských vzťahoch. Nad ľudským citom víťazia majetkové záujmy a tým autor kritizuje mamonárstvo. Chcel ukázať spoločenské, morálne i osobné následky honby za majetkom: rozbroje v rodinách, vzájomnú nenávisť, rozbitie manželstiev, morálny úpadok.
Zuzka je najkrajšia Tajovského postava, je to ústupčivá, dobrá, poslušná a statočná dievčina, ktorá bola naučená robiť, za Ďurka ide s dôverou, že ich manželstvo bude šťastné, záleží jej na ňom, ale veľmi ťažko znáša jeho zálety, po Ďurovom prerode mu už neverí. Vyvíja sa z naivného dievčaťa na hrdú a samostatnú ženu, ktorá sa postaví proti osudu.

Dej hry je rámcovaný vianočným časom na začiatku a po roku v závere. Bezdetní gazdovia Palčíkovci sa dohodnú so starými Ľavkovcami, že ak ich syn Ďuro popýta za ženu Zuzku Kamenskú, oni ich prijmú do svojho domu a ak ich budú dobre opatrovať, tak im prepíšu majetok. Ľavkovcom sa nápad páči. Ďuro sa rozíde s Betou, ktorá kvoli nemu opustila druhého manžela, vyčíta jej, že ešte nie je rozvedená. Po svadbe Palčíkovci vyčítajú mladým, že nie sú dosť pracovití a Zuzke vyčítajú, že je k mužovi chladná a odmeraná. Ale Ďuro chodí stále za Betou a Zuzka je z toho nešťastná.

Čaká dieťa, snaží sa každému vyhovieť, ale nikto nie je spokojný. Ďuro ju ponižuje, kričí na ňu a dohovára sa s Palčíkom, že ak si privedie druhú ženu, podľa svojho výberu, tak sa bude lepšie starať o majetok. Zuzka odchádza a Ďuro, podpichnutý Betou, začína od Palčíka vymáhať prepísanie majetku. Starí vykrikujú mladým, že ich aj tak okrádajú. Beta sa rozhodne od Ďura odísť. Ďuro prosí Zuzku o odpustenie, ale ona mu neverí a nechce sa k nemu vrátiť. V závere Palčíkovci sľubujú Zuzke, že budú pamätať na jej syna a postarajú sa oňho.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 4.6)

O autorovi: Jozef Gregor Tajovský

Jozef Gregor Tajovský

Jozef Gregor Tajovský (vlastným menom Jozef Alojz Gregor; pseudonymy: Greško, Grigorievič, Izäslav, Jano z Dohnian, Jozef Slovák, Kaprál, M.Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.016