Rysavá jalovica - Martin Kukučín

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: sp-prace (13)
Typ práce: Referát
Dátum: 21.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 256 slov
Počet zobrazení: 14 777
Tlačení: 752
Uložení: 767
Martin Kukučín už vo svojich prvých poviedkach z dedinského prostredia sa zameral na pozorovanie a opis dedinských ľudí, zvykov a tradícií. Dedinského človeka opisoval s chápavým láskavým humorom, napr. v humoristickej poviedke Rysavá jalovica (1885). V poviedke sú postavami z ľudu dvaja susedia z dediny Adamovce -  Adam Krt a Adam Trnka. Pohádali sa pre hlúposť a zmieria sa až na jarmoku, keď jeden predáva a druhý kupuje jalovicu.

Po kúpe zapíjajú oldomáš a jalovicu priviazali pred krčmou. Kým susedia pili v krčme, Trnkova žena, nevediac, že jalovica je už predaná, odviedla uzimené zviera domov. Adam Krt, ktorý si myslel, že jalovica sa stratila, sa ju vybral hľadať. Domov sa vrátil až o polnoci, podpitý a bez jalovice. Keď sa zobudil, žena ho vyhnala hľadať stratenú jalovicu. Smutný Adam odišiel so slovami, že sa už viac nevráti. Medzitým sa vysvetlila aj strata jalovice, ktorú Trnkovci ráno priviedli späť. Eva Krtová sa začala báť o svojho muža a spolu s Trnkom sa ho vybrali hľadať. Napokon ho po troch dňoch našli na jednej píle, kde vstúpil do služby.

Adam zo zarobených peňazí vrátil svojej žene dve zlatky, ktoré pred ňou zatajil a za ktoré sa vtedy na jarmoku opil. Sľúbil jej, že odteraz ho už nikto neuvidí piť. Svoj sľub i dodržal, odvtedy sa mu začalo dariť a stal sa z neho bohatý gazda. Kukučín svoju poviedku končí harmonicky (šťastne), čo je typický znak Kukučínovej tvorby. Autor svoje postavy v poviedke ešte nepodrobuje ostrej kritike, pretože oldomášom neškodia nikomu len sebe. Dedina u Kukučína nie je vždy sociálne rozvrstvená – všetci sú rovnako bohatí alebo rovnako chudobní, čo autor zvýrazňuje práve v tejto poviedke, kde sa všetky ženy volajú Eva a muži Adam.
Zdroj: momi
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Martin Kukučín

Martin Kukučín

Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr Kukučín.

Video: Rysavá jalovica - Martin KukučínOdporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.020