Mor - Albert Camus

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 206 slov
Počet zobrazení: 16 594
Tlačení: 1 154
Uložení: 1 114
román Mor – predstavuje vrchol jeho tvorby, dej sa odohráva v období 2. SVV v Alžírskom meste Orán. Tu vypukla morová epidémia. Objavili sa potkany, ktoré zdochýnali v nevyčísliteľných počtoch. Po tejto epidémii nastúpil mor, na ktorý začali zomierať aj ľudia. Počas morovej epidémie jednotlivé postavy rozprávajú svoj osud. Dr. Rieux vedie ťažký a takmer beznádejný boj s morom. Prostredníctvom tejto postavy autor vyjadril vlastné názory na život. Novinár Rambere sa usiluje opustiť mesto i napriek zákazu.

Chce ísť za svojou ženou, má zabezpečených prevádzačov, ale nakoniec sa rozhodne v meste zostať a pomáhať ostatným. Všetci ľudia v Oráne bojujú proti zhubnej chorobe. Dr. Castler sa pustil do výroby séra priamo z bacilu moru a nie z prineseného materiálu. Sérum prinieslo priaznivé účinky, tu nastáva motivačný obrat. Epidémia sa skončila, všetci ľudia cítili radosť, iba doktor prázdnotu v duši. Nevie sa tešiť ako ostatní. Autor zdôrazňuje, že za chorobu boli zodpovední všetci ľudia. Zdôrazňuje, že moru zodpovedá ľudský mor – klamstvo, pýcha, nenávisť, ktoré zožierajú človeka zvnútra. Dr. si uvedomil, že morovú epidémiu možno zničiť, ale ľudský mor sa môže objaviť kedykoľvek.

Kompozícia:
mor – epidémia, ľudský mor (zloba, nenávisť, pýcha), akákoľvek forma násilia (druh nebezpečenstva, ktoré je možné páchať na ľuďoch), alebo fašizmus (druh nebezpčenstva)
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.033