Aponiovci

Spoločenské vedy » Dejepis

Autor: petuska1 (25)
Typ práce: Referát
Dátum: 06.03.2016
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 269 slov
Počet zobrazení: 1 534
Tlačení: 100
Uložení: 89

Aponiovci

Apponyi

Obec Oponice, ktorá sa nachádza v blízkosti Topoľčian bola významným sídliskom už za čias Veľkej Moravy. A práve s touto obcou je úzko spojený rod Aponiovcov. Tento straý rod pochádza z bočnej vetvy Péczovcov, ktorý sú písomne doložení už v 13. storočí. Za zakladateľa rodu je považovaný Tomáš, prezývaný Červený (Rufus), kastelán hradov Čachtice a Branč. Panstvo oponice aj s hradom dostal od kráľa Žigmunda Luxemburského výmenou za hrad Čeklís. Od panstva začal odvodzovať aj svoj predikát Oponický (Aponi). Vlastnili panstvá v Ebeharde, ale aj v Tolnianskej a Békešskej stolici.

Aponiovci predstavujú rod s veľkými ambíciami. Cestami do cudziny zvyšovali svoje vzdelanie. Práve na ňom založili slávu v diplomacii, ktorá sa stala hlavným poznávacím znakom rodu. Toto diplomatické smerovanie predurčil už Tomáš Aponi, ktorý bol vyslancom uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého u pápeža v Avignone v rokoch 1343-1346.

Pavol Aponi ako splnomocnenec Gabriela Štefana Bočkaja vyrokoval v roku 1606 tzv. Viedenský mier. Diplomatov z tohto rodu vysielali uhorskí panovníci s poslaniami, ktoré si vyžadovali takt, obozretnosť a diplomatické "lišiactvo" a obratnosť, aby tak najlepšie bránili záujmi kráľa a krajiny. Ako vyslanci pôsobili napríklad v Bádensku-Würtenbersku, v Toskánsku, Ríme, Berlíne, Paríži alebo dokonca v Istanbule.

V roku 1718 získali titul barónov a následne na to v roku 1739 aj grófsky titul. Do povedomia sa dostali aj založením tzv. Aponiovskej knižnice.  V roku 1825 ju premiestnili z Viedne do Bratislavy a v roku 1827 dokonca sprístupnili verejnosti. Navštevovali ju aj štúrovci, ktorí si sem nechávali posielať knihy až z ďalekého Ruska. Zbierku knižnice z kaštieľa v Oponiciach zachránil pre Maticu Slovenskú františkán Jozef Vševlad Gajdoš v roku 1956.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Kľúčové slová

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#Aponiovci

Šľachta na SlovenskuOdporúčame

Spoločenské vedy » Dejepis

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.020