Staroveký Egypt

Spoločenské vedy » Dejepis

Autor: ivka47
Typ práce: Referát
Dátum: 11.02.2019
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 263 slov
Počet zobrazení: 496
Tlačení: 26
Uložení: 27

Staroveký Egypt

1.Obdobie Starej ríše-Pôvodní obyvatelia Egypta žili v malých kmeňoch.Postupne dve najväčšie kniežatstvá,Horný a Dolný Egypt pohltili tieto malé nezávislé provincie.Prvé symbolizuje vysoká biela tiara alebo koruna kráľov Trstiny,ruhé zas symbolizuje červená koruna kráľo Včely.Menej=Meni,prvý faraón,zjednotil cca v roku 3200 pred n.l. oba "štáty",dal si na hlavu dvojitú korunu,bielu a čerbenú a založil 1. dynastiu.Prvé dve dynastie predstavujú archaické obdobie.Kult boha Usíra(gr.Osiris)-ľudový boh,pán mŕtvych-Dobrodine.Bol to boh,ktorý umiera a znova ožíva,božstvom podpodsvetným,plodivou silou zeme,ponúka abstraktnejšie chápania nesmrteľnosti.Vládol v prvej v sivej a tmavej podzemnej krajine na západe,kde zapadá slnko.Duše do nej putovali cez temné kraje plné nástrah.Zachrániť ich mali litánie a magické hrkálky.Tí,čo uctievali Usíra,mali podzemný hrob-obraz príbytku,kde sa po smrti uchýlia.

S treťou dynastiou nastala zmena v pohrebnej architektúre.Tu začala prvá veľká epocha faraónskeho Egypta.Zmenu spôsobila náboženská reforma-kult boha Réa-boh slnka(3000 pred n.l.)

2.Stredná ríša-11.-14. dynastia.V 6.dynastii(Stará ríša) zanikla moc faraónov,ale znova sa potom v 11. dynastii upevnila.Zaujatie pre veci spojené so smrťou nahrádza poézia.Zmena v náboženstve-prevahu získava viera v boha Usíra,podáva ľudovejší výklad osudu.Jediná nedotknutá hrobka je Tutanchamónova v Údolí kráľov(1922-H.Carter).Jej poklady-zlaté sochy,šperky,predmety zo slonoviny.

3.Nová ríša-18.-20. dynastia

4.Neskoré obdobie-21.-22. dynastia-úpadok mocensých síl.V r.663 dosadenie novej dynastie po vyplienení Dolného Egypta,princov z mesta Saje-sajské obdobie.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Spoločenské vedy » Dejepis

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.018