Diktáty pre deviatakov

Slovenský jazyk » Diktáty

Autor: erikaaa (18)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 26.06.2024
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 509 slov
Počet zobrazení: 305
Tlačení: 6
Uložení: 4

Diktáty pre deviatakov

Diktáty pre deviatakov – Zameranie: Prídavné mená

V jesenných dňoch slnka rýchlo ubúda. Dni sú kratšie a chladnejšie. Z oblohy často padá studený dážď, žiarivý kotúč slnka sa skrýva za sivé oblaky. Mnohí ľudia toto obdobie nemajú radi. Často sú chorí a podráždení. Pijú šípkový čaj, jedia vitamíny. Najlepšie sú tie prírodné, ktoré sa skrývajú v ovocí a zelenine. Aby sme boli zdraví, musíme aj športovať a otužovať svoje telo.

Keď sa objaví krásny slnečný deň, uvedomíme si, že aj jeseň je pekné ročné obdobie. Stromy hýria farbami, aj keď sa z nich už neozýva vtáčí spev. Sťahovavé vtáky odleteli do teplých krajín. Tie, ktoré zostali, dúfajú, že im ľudia pomôžu prežiť zimu. Postavia im búdky a naplnia ich slnečnicovými, obilnými a inými semienkami. Najsilnejšie mrazy prečkajú vtáčatá v búdke chránené aj pred mačkinými útokmi.

Diktáty pre deviatakov – Zameranie: Číslovky

Človek sa považuje za kráľa tvorstva. Niektoré rekordy však patria zvieratám. Keby človek mal schopnosť skákať ako blcha, vyskočil by do výšky sto päťdesiat (stopäťdesiat) a do diaľky dvesto päťdesiat (dvestopäťdesiat) metrov. Lev unesie v papuli byvola, ktorého ledva zdvihnú ôsmi mocní chlapi. Najrýchlejším štvornožcom sa našej planéte je gepard.

Za sedem sekúnd zrýchli zo sedemdesiat kilometrov za hodinu na viac ako stovku. Okrem rýchlosti ho príroda obdarovala aj inými prednosťami. Nikto ho nezačuje prichádzať, takmer nikto ho nevidí, lebo jeho sfarbenie splýva s krovím savany. Ako vie človek behať v porovnaní s gepardom? Veľmi slabo. Aj tí najrýchlejší šprintéri bežia rýchlosťou asi tridsaťosem kilometrov za hodinu. Kolibrík mávne krídlami za sekundu približne deväťdesiatkrát a je skutočne majstrovským letcom.

Diktáty pre deviatakov – Zameranie: Interpunkcia v jednoduchej vete

Prvé topánky, rovnako ako prvý odev, vymysleli ľudia preto, aby ich v chladnejších oblastiach chránili pred zimou. Prvou obuvou bola asi mäkká koža, omotaná okolo nohy. Na starých egyptských pamiatkach sú znázorňovaní kňazi a králi v sandáloch a ostatní ľudia sú bosí.

U národov, ktoré jazdili na koňoch, nachádzame už v staroveku dôkazy, že nosili koženú obuv do pol lýtok. Zvýšenie okraja až po kolená vytvorilo nový druh obuvi, teda čižmy. Topánky v niektorých dobách slúžili aj na to, aby bol človek vyšší.

Pod podrážku, najspodnejšiu časť obuvi, sa dávalo drevo alebo korok. V 16. storočí prišli v Španielsku do módy topánky až s päťdesiatcentimetrovou korkovou alebo drevenou podrážkou. Chodilo sa v nich ťažko a už vôbec sa v nich nedalo tancovať.

Diktáty pre deviatakov – Zameranie: Zhrnutie učiva

Hurá! Onedlho nám zazvoní školský zvonec poslednýkrát a my sa rozletíme na všetky strany ako divé husi. Odnášať si budeme niečo, o čom milióny detí na planéte Zem iba snívajú: vzdelanie.

Veď kde inde ako na základnej škole sme sa naučili čítať a písať, získali sme prvé vedomosti o materinskom i cudzom jazyku, o magickom svete čísel, o Afrike aj o Eskimákoch, o bylinách aj o hmyze, o histórii sveta i svojho národa? 

Nie, dnes asi nerozmýšľame o tom, aký by bol náš život bez vzdelania. Všetci chceme byť šťastní, zdraví a bohatí. Nik však nemôže byť šťastný, ak sa o svoje šťastie aj sám nezaslúži. A tak sa pomaly, silno nadýchnime a vydajme sa za ďalším poznaním na gymnáziá, stredné odborné či učňovské školy!

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Diktáty

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.018 s.
Zavrieť reklamu