Kto vynašiel koleso?

Prírodné vedy » Fyzika

Autor: verca123
Typ práce: Referát
Dátum: 30.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 179 slov
Počet zobrazení: 145
Tlačení: 5
Uložení: 6

Kto vynašiel koleso? 

Jedným z najvýznamnejší­ch vynálezov ľudstva je nepopierateľne koleso. Jeho vynález sa datuje okolo roku 5000 pred n. l. a to v starovekej Mezopotámii­, pravdepodobne v súvislosti s hrnčiarskym kruhom. Približne v rovnakom čase sa koleso objavilo aj v Európe.

Neskôr sa začalo využí­vať v doprave a to v kombinácii s osou a druhým kolesom, pričom vznikli prvé dopravné prostriedky ako "kára" a "voz"

Podľa archeologických nálezov bolo najstaršie koleso nájdené v Slovinsku pravdepodobne z roku 3200 pred n. l. K zjednodušeniu transportu ťažkých predmetov (napr. kamenných blokov) sa pod tieto podkladali okrúhle kmene, ktoré môžeme považovať za prvé primití­vne kolesá.

Najstaršie vykopávky potvrdzujú, že už starovekí­ Egypťania použí­vali takýto spôsob prepravy na budovanie pyramí­d. Najstaršie vyobrazenie dopravného prostriedku s kolesami bolo nájdené v Poľsku počas vykopávok v Bronocicach na tzv. Váze z Bronocic (asi 3600 pred n.l.). Ide o prvé grafické znázornenie dopravného prostriedku s kolesami na svete.

Prvé kolesá boli jednoduché drevené disky s otvorom na os. Neskôr sa začali použí­vať ľahšie kolesá, ktoré dali vznik čoraz rýchlejší­m dopravným prostriedkom používaným na najrôznejšie účely.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#kto vynašiel koleso? #kto vynašiel koleso


Odporúčame

Prírodné vedy » Fyzika

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.016