Telefón – história telefónov

Prírodné vedy » Fyzika

Autor: erikaaa (17)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 17.09.2023
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 273 slov
Počet zobrazení: 82
Tlačení: 0
Uložení: 2

Telefón – história telefónov

Asi všetci vieme, čo je telefón. Každý z nás sme ho aspoň raz držali v ruke. Ale asi nikdy sme sa nezamysleli, ako a kedy vznikol.

Vynaliezavý pri tomto vynáleze bol Alexander Graham Bell. Prvý telefón zostrojil v Bostone v roku 1876. Ale podľa novších údajov sa za vynálezcu pokladá António Meucci, ktorý vraj vynašiel telefón už v roku 1849.

Telefón má veľmi zaujímavé dejiny, a preto tu máme ďalšieho bojovníka o prvenstvo. Podľa ďalších údajov je za vynálezcu pokladaný Philip Reis, ale jeho vynález pripomínal skôr ľudské ucho ako dnešný telefón. Ľudia museli rozprávať správnou hlasitosťou, aby Reisov telefón vôbec fungoval.

Dobre, a teraz trocha od veci. Určite poznáte trúbkový telefón. Vedeli ste, že prvá zmienka o tomto telefóne bola už v roku 968?! Vynálezca tohto geniálneho druhu telefónu bol Kung-Foo-Whing. Trúbkové telefóny sa používali najmä v lodnej doprave. Možno si vravíte, prečo Vám rozprávam o trubkových telefónoch. Začínam Vám

predstavovať telefóny na inom ako elektrickom princípe. V tejto kategórii máme ešte lankový telefón. Je tvorený dvoma membránami spojenými napnutým lanom, niťou alebo strunou. Chvenie jednej membrány sa strunou prenáša na druhú membránu. Tento telefón si môžete vyrobiť z dvoch plastových téglikov, keď ich dná prepojíte niekoľkometrovou niťou.

Teraz poďme na elektrické telefóny. Už spomínaný António Meucci tento telefón prvýkrát predviedol v New Yorku v roku 1860. V princípe išlo o elektromagnetický mikrofón/ slúchadlo. Zvuk rozkmital membránu s permanentným magnetom v cievke, ktorá previedla pohyb na elektrický prúd. Ten bol potom prenesený drôtom do rovnakého

zariadenia, ktoré ho premenilo naspäť na zvuk. Výhodou tohto systému bola vysoká vernosť prenášaného zvuku, nevýhodou naopak nízka hlasitosť a malý dosah.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Prírodné vedy » Fyzika

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.018 s.
Zavrieť reklamu