Typy hodín – meranie času

Prírodné vedy » Fyzika

Autor: erikaaa (17)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 17.09.2023
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 199 slov
Počet zobrazení: 131
Tlačení: 7
Uložení: 8

Typy hodín – meranie času

Slnečné hodiny

V Egypte 3000 rokov pred naším letopočtom začali používať slnečné hodiny. Slnečné hodiny na pravé poludnie, keď slnko svieti z juhu, vrhajú tieň presne na sever. Ľuďom pomáhali ľahko určovať svetové strany. Čas vedeli ľudia v minulosti merať napríklad aj zapálenou sviečkou.

Presýpacie hodiny

Určite budete poznať aj presýpacie hodiny. Ich princíp spočíva v presýpaní presne určeného objemu piesku alebo prelievaniu tekutiny cez tenké hrdlo medzi dvoma nádobami.

Kyvadlové hodiny

Mechanické meranie času je staré ,,len“ niekoľko storočí. Využíva sa pri tom tiažová energia klesajúceho závažia poháňajúca ozubené súkolie. Tento fyzikálny poznatok sa ihneď uplatnil pri meraní času a zostrojení kyvadlových hodín. V polovici 17. storočia ich zostrojil Holanďan Huygens.

Kyvadlové hodiny boli už celkom presné, preto ich mohol vlastniť len bohatý človek. Inde oznamoval čas hlásnik. Bol to človek, ktorý v dedine meral čas a pri pochôdzke ho ohlasoval ostatným ľuďom.

Digitálne hodinky

Nosenie vreckových hodín sa rozšírilo až na začiatku 20 storočia. Náramkové hodiny si našli väčšiu obľubu medzi 1. a 2. svetovou vojnou. Digitálne hodinky poznáme už 50 rokov.

Atómové hodiny

Najpresnejšie sú atómové hodiny. Ich odchýlka od skutočného astronomického času nie je ani jedna sekunda za milión rokov.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Prírodné vedy » Fyzika

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.032 s.
Zavrieť reklamu