Doprava, dopravné prostriedky

Prírodné vedy » Geografia

Autor: maturantkaa
Typ práce: Referát
Dátum: 28.03.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 488 slov
Počet zobrazení: 28 061
Tlačení: 1 180
Uložení: 1 115
Doprava sa delí na cestnú, železničnú, lodnú a leteckú, ďalej na osobnú a nákladnú.

Koleso je jedným z najdôležitejších vynálezov všetkých čias. Po prvý raz ho použili približne pred 5000 rokmi v Mezopotám.

Dnešné cestné dopravné prostriedky sú veľmi rozmanité - osobné autá, motocykle, bicykle, autobusy, trolejbusy, nákladné autá, cisternové autá atď. Prvé autá vyzerali ešte ako koňmi ťahaný kočiar. Vyrábali ich od r. 1855 Carl Benz a Gottlieb Daimler. Priekopníkom a zakladateľom automobilového priemyslu i sériovej výroby bol Henry Ford. Od r. 1908 do r. 1928 predal okolo 15 miliónov áut modelu T (dodnes neprekonaný rekord).Zaviedol štandardizáciu súčiastok a výrobu na montážnom bežiacom páse.
Sieť kvalitných ciest, mostov a tunelov je dôležitá pre hospodárstvo každej krajiny. Stavbu tunelov vo väčšom rozsahu umožnila až výroba výbušnín, najmä dynamitu, a vynález pneumatickej vŕtačky. Dnešné tunely sú až niekoľkokilometrové, razia sa aj pod riekami a moriam. Doprava musí vyriešiť predovšetkým otázku bezpečnosti premávky a problém prehustenosti dopravy vo velkomestách. Vo veľkých mestách v čase špičky často dochádza k dopravným zápcham.

Lodná doprava je historicky najstaršou formou dopravy. Prvé plavidlá sa poháňali veslami (veslice) a energiou vetra (plachetnice). Nahradením plachiet parným strojom stali sa lode (parníky) nezávislé od počasia. Počnúc 20. storočím sa na pohon lodí používala parná turbína a dieselový motor. Dnes sa stavajú obrovské lode, ktoré využívajú atómovú energiu (atómové ponorky, ľadoborce, veľké obchodné námorné lode).

Lodná doprava je najlacnejšou zo všetkých dopravných prostriedkov. V nákladnej doprave sa využívajú kontajnery. Na prevoz tekutín, napr. ropy, slúžia obrovské tankery. Moderné zaoceánske dopravné lode prepravia naraz aj 2 000 cestujúcich. Najrýchlejšie sú lode pohybujúce sa na vzduchovom vankúši, dosahujú rýchlosť nad 100 km. Lode vykladajú a nakladajú tovar v prístavoch. Námornú dopravu urýchľujú aj prieplavy a kanály(Suezský prieplav; Panamský prieplav; kanál na rieke sv. Vavrinca, dlhý 3 700 km - spája Atlantik a priemyselnú oblasť Severnej Ameriky).

Železničná doprava vznikla začiatkom 19. storočia v Anglicku. Prvé parné lokomotívy ťahali v baniach vozíky s uhlím. Zdokonalená parná lokomotíva, ktorú skonštruoval G. Stephenson, čoskoro všade nahradila kone (prvé železničné trate s parnou lokomotívou vybudovali r. 1825 a 1830 v Anglicku).
Parné lokomotívy sa v našom storočí nahradili dieselovými, dieselelektrickými a elektrickými. Železničná doprava dosiahla vysokú technickú úroveň. Na moderných staniciach sa doprava riadi pomocou počítačov.

Letecká doprava je najmladšia a samozrejme i najrýchlejšia. Prvé motorové lietadlo bratov Wrightovcov vzlietlo r. 1903. Sen človeka o lietaní sa stal skutočnosťou. Postupne vznikli najrozmanitejšie typy lietadiel (prvé vrtuľníky r. 1939), až po dnešné prúdové a nadzvukové lietadlá (lietadlo Concorde dosahuje maximálnu rýchlosť až 2.250 km/h). Jednotlivé mestá a kontinenty spájajú husté letecké linky. Podobne ako na zemi alebo na mori, aj vo vzduchu existujú prísne dopravné predpisy. Letecká doprava sa riadi zo zeme z riadiacej veže. Tu pracujú dispečeri, ktorých práca je mimoriadne náročná zodpovedná. Napriek občasným leteckým katastrofám je letecká doprava bezpečnejšia než cestná. Posádku lietadla tvorí kapitán a druhý pilot, navigátor, letušky. Pred nástupom do lietadla musia prejsť cestujúci bezpečnostnou (poprípade i colnou) kontrolou.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Prírodné vedy » Geografia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.025