Alexandr Sergejevič Puškin

Ostatné » Osobnosti / Životopisy

Autor: babuska (24)
Typ práce: Referát
Dátum: 05.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 363 slov
Počet zobrazení: 130
Tlačení: 8
Uložení: 7

Alexandr Sergejevič Puškin 

Téma: Alexandr Sergejevič Puškin

Tento významný ruský spisovateľ sa dopustil mnohých zmien vo svete umenia. Je predstaviteľom revolučného romantizmu a býva dokonca považovaný za zakladateľa modernej ruskej literatúry. Jeho diela čerpajú z romantizmu, ale dotýkajú sa aj realizmu.

Život:

6. júna 1799 sa v Moskve zrodila legenda. Alexander Sergejevič Puškin pochádzal zo starého šľachtického rodu. Obaja jeho rodičia boli veľmi vzdelaní, a tak mohol aj Alexander vďaka svojej inteligencii a pôvodu študovať na Cárskom Sele, čo bolo vtedajšie lýceum pre šľachtica. 

Na lýceu sa v Alexandrovi prebudil záujem o politiku a po dokončení štúdia pracoval na ministerstve zahraničia. Práca však nebola stredobodom jeho záujmu. Hojne písal a venoval sa spoločenskému životu. Jeho satirické básne mnohokrát útočili proti systému, čo prilákalo záujem cárskej polície. Pre svoje básne a názory v nich sa objavujúce, bol poslaný roku 1820 na Juh Ruska, roku 1823 potom do Odesy. 

O dva roky neskôr je mu dovolené voľne sa pohybovať, ale až v roku 1826 mu cár dovolil vrátiť sa do Petrohradu. Po návrate do Petrohradu sa mu začalo dariť. Oženil sa s Nataliou Nikolajevnou Gončarovovou a stal sa úradníkom na ministerstve zahraničia. Škoda len, že toto obdobie netrvalo príliš dlho. 8. februára 1837 došlo k súboji medzi Puškin a milencom jeho ženy. Puškin bol zastrelený do brucha, čo sa mu o dva dni neskôr stalo aj osudným. O jeho rodinu však bolo postarané, car im zaistil celoživotné penziu.

Diela:

Cigáni (1824)

Poviedka; hlavným hrdinom je mladý šľachtic Aleko, ktorý utečie k Cigánom, aby mohol žiť slobodne; zamiluje sa do cigánskej dievčaťa, tá však miluje niekoho iného; tak je Aleko obaja zabije a vezme im to, po čom sám túži, slobodu.

Eugen Onegin (1831)

Veršovaný román; Puškin tu kombinuje prvky romantizmu s realizmom, realisticky je tu popisovaná ruská spoločnosť; Eugen Onegin sa presťahuje na vidiek, kde sa zamiluje do Taťány; tá mu svoju lásku vyzná skrze list, on ju ale nakoniec odmietne a začne flirtovať so snúbenicou svojho priateľa; dôjde k súboji medzi nimi a jeho priateľ umiera; Evžen odchádza, a keď sa vracia, je zamilovaný do Taťány, tá k nemu stále city chová, ale odmietne ho kvôli svojmu manželovi.

Piková dáma (1834)

Novela; hlavný hrdina je kartová hráč, ktorý je ochotný pre výhru zapredať svoju dušu a dopustiť sa zločinu.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Kľúčové slová

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#puskin


Odporúčame

Ostatné » Osobnosti / Životopisy

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.011