Chodák Ivan

Ostatné » Osobnosti / Životopisy

Autor: verca123
Typ práce: Referát
Dátum: 27.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 233 slov
Počet zobrazení: 66
Tlačení: 5
Uložení: 4

Chodák Ivan

* 3. február 1914, Dolný Kubín
† 14. február 1994, Bratislava

lekár, športovec

Život

Patril k výborným športovcom a zároveň medzi najlepších študentov na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde bol v roku 1938 promovaný za doktora medicíny. Stal sa vyhľadávaným lekárom chorôb ušných, nosných a krčných. Známy bol tiež ako dlhoročný „oravský richtár“ v Bratislave.

Dlhé roky bol aktívnym športovcom. Preslávil sa futbalovým umením a džentlmenským športovým vystupovaním. Futbalovú kariéru začínal v Dolnom Kubíne, najväčšie úspechy dosiahol v drese ŠK Bratislava, kde pôsobil od roku 1935. Do roku 1946, kedy ukončil aktívu futbalovú kariéru, odohral v lige 193 zápasov, dal 23 gólov a okrem brankárskeho vystriedal všetky hráčske posty. Slovensko reprezentoval jedenásťkrát. Za postoj k hre, ale najmä k súperovi si vyslúžil prívlastok „rytier v kopačkách“.

Počas celej bohatej športovej kariéry nebol ani raz vylúčený, dokonca ani napomínaný. Okrem futbalu sa venoval aj iným športom (krasokorčuľovanie, tenis, plávanie, skok do výšky, behy na stredné a dlhé vzdialenosti). V roku 1934 získal titul akademického majstra Československa v behu na lyžiach. V čase vysokoškolských štúdií hral ľadový hokej za VŠ Bratislava a ŠK Bratislava. Dvakrát sa stal majstrom Slovenska, za reprezentačné mužstvo Slovenska nastúpil tri razy. 25 rokov pôsobil ako tréner bratislavského Slovana, kde viedol všetky družstvá – od áčka cez dorastencov až po neregistrovaných. Od roku 1994 Slovenský futbalový zväz pravidelne udeľuje v Dolnom Kubíne Cenu fair play MUDr. Ivana Chodáka.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Ostatné » Osobnosti / Životopisy

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.020