Diskusný príspevok

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: mirka2
Typ práce: Referát
Dátum: 24.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 326 slov
Počet zobrazení: 56 182
Tlačení: 792
Uložení: 857

Diskusný príspevok

Vážení prítomní,

Dovoľte mi, aby som vyjadril svoj názor o dôležitosti prezidentských volieb. Voľby prezidenta sa na Slovensku konajú každých päť rokov. Pre mnohých sú tieto voľby bezvýznamné, vzhľadom na to, že prezident v parlamentnej republike má obmedzené právomoci a má zväčša len reprezentatívny charakter. S pochybovaním o dôležitosti volieb by som si však dovolil nesúhlasiť.

Treba si uvedomiť, že hoci prezident nemá takú moc ako vláda, môže rozpustiť parlament, menuje vysokých štátnych funkcionárov, či vyhlasuje referendum. Už len z týchto titulov by sme nemali byť ľahostajní voči nadchádzajúcim voľbám.

Podľa môjho názoru ani reprezentatívnu funkciu netreba brať na ľahkú váhu. Prezident musí byť silná osobnosť, ktorej cieľom je chrániť záujmy štátu a občanov, osobnosť, ktorá je schopná presného vyjadrovania a argumentačného presviedčania. Všetky tieto aspekty formujú obraz Slovenska v zahraničnej politike. Ľudia, vy ste snáď spokojní so súčasným prezidentom? S prezidentom, ktorý nevie ani poriadne hovoriť, nemá reprezentačný charakter a v každom prejave robí plno chýb? Veď my chceme aktívneho prezidenta.

Takého, čo bude niečo robiť, o ktorom budeme počuť častejšie, nielen keď sa v médiách objaví informácia, že si pomýlil OSN s NATO, že protiraketovú základňu nazval protiradarovou, že namiesto bezodkladne vytvoriť názor povedal bezohľadne, že exprezidenta Michala Kováča nazval starým *ujom alebo keď pápeža Benedikta XVI. premenoval na Dominika.

Netvrdím, že kvalitu prezidenta treba posudzovať podľa jeho prešľapov v prejavoch. Ale ako som už naznačil, slovenský prezident má hlavne reprezentatívnu funkciu a čo je veľa, to je veľa. Treba si uvedomiť, že to nielen vytvára obraz o Slovensku, ale aj o nás, o ľuďoch, ktorí sme si takého prezidenta vybrali.

Preto vás žiadam ľudia, choďte voliť už v prvom kole, aby sme si v prípadnom druhom nemuseli vyberať menšie zlo ako za posledné roky. Máte jedinečnú možnosť zasiahnuť do spôsobu prezentovania našej vlastni na medzinárodnej úrovni. Ukážte, že vám nie je ľahostajné, čo sa deje okolo vás. Nenechajte za seba rozhodovať iných! Desať minút, ktoré venujete voľbám, ovplyvní Slovensko na ďalších 2 628 000 minút.

Za právo voliť a demokraticky sa rozhodovať bojovali naši predkovia dlhé roky. Nechcime, aby toto úsilie vyšlo nazmar. Ďakujem za pozornosť.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.019