Jozef Horák - Kráľ Matej na zábave (Próza HK)

Slovenský jazyk » Básne

Autor: tanya
Typ práce: Ostatné
Dátum: 02.03.2015
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 277 slov
Počet zobrazení: 17 135
Tlačení: 907
Uložení: 527

Jozef Horák - Kráľ Matej na zábave

Nastala jeseň a s ňou poľovačky. O takom čase sa kráľ Matej najradšej zdržiaval na Vígľašskom zámku. Aj pri poľovačkách si však našiel čas zájsť prestrojený do dedín pozhovárať sa s ľuďmi, ako si žijú, ako sa majú.
    Raz sa tak vybral so sluhom na vandrovku. Večer ich zastihol v dedine. Vošli do istého domu a pýtali si nocľah. Gazda ich privítal, nachoval a dal im nocľah – na peci. Políhali si a čoskoro pospali.
    Lenže u toho gazdu sa večer zišla veselá spoločnosť. Chlapi sa najprv zhovárali, potom sa dali do spevu a nakoniec sa začali pasovať, naťahovať, až sa strhla riadna kucapaca.
    Vtom ktorýsi pozrel na pec.
    „A tí na prípecku čo sú zač? My sa pasujeme a oni drichmú! Priložme im!“
    A začali látať palicami toho krajného.
    Krajný bol kráľ.
    Sluha si potom s kráľom vymenili miesto, ale veru zle urobili. Chlapi sa znova pustili do bitky. Začali sa pasovať a  nakoniec od kraja vyplácať pocestných. Keď už dvíhali palice, gazda zvolal :
    „Chlapci, teraz dajme tomu pri stene!“
    A po druhý raz začali obšívať kráľa.
    O tri dni prišli do dediny pandúri a s nimi kráľ. Dal schytať gazdových kamarátov a keď boli pokope, predstavil sa im. Ej, nebol by sa z tých kvapky krvi dorezal. Všetci sa už videli na šibenici. Hodili sa na kolená, prosili, nariekali, sľubovali. Ale kráľ bol prísny a takto prehovoril :
    „Za to, že ste pili a bili pokojných pocestných, dostane každý z vás desať palíc. A za to, že sta bitku spravodlivo delili, dostane každý desať grošov.“
    I stalo sa, ako rozsúdil kráľ.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Diskusia: Jozef Horák - Kráľ Matej na zábave (Próza HK)

Pridať nový komentár Celá diskusia (1) »


Odporúčame

Slovenský jazyk » Básne

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.033